Obecność krwi w stolcu – gdzie szukać pomocy?

Obecność krwi w stolcu – gdzie szukać pomocy?

Jeśli po wypróżnieniu na papierze toaletowym zobaczyłaś smużkę krwi, zapewne trudno było ci zachować stoicki spokój. Nic w tym dziwnego, obecność krwi w stolcu kojarzy się bowiem jednoznacznie, z problemami w obrębie układu pokarmowego, które mogą stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Krew w stolcu – co powinnaś wiedzieć?

Pozory bywają złudne – normalnie wyglądający stolec może mieć w sobie odrobinę niewidocznej gołym okiem krwi, a jej obecność w kale nie musi świadczyć o groźnej chorobie toczącej twój organizm. Właśnie dlatego zanim wpadniesz w panikę na myśl o schorzeniach, które mogły zaatakować twój przewód trawienny, zapoznaj się z faktami:

  • Krew w stolcu to przede wszystkim objaw krawienia na którymś z odcinków układu pokarmowego.
  • Jeśli do krawienia doszło w górnym odcinku przewodu trawiennego, stolec jest ciemny, wręcz czarny.
  • Krwawienie w dolnym odcinku przewodu pokarmowego barwi papier toaletowy na jaskrawoczerwony kolor.

Przyczyny obecności krwi w stolcu mogą być różne. Do najczęstszych należą: zapalenie jelita grubego, choroba uchyłkowa jelit, wrzody, szczelina odbytu, angiodysplazja jelitowa, żylaki przełyku, polipy oraz rak jelita grubego.

Jakie badania warto zrobić?

Po wystąpieniu krwawienia z przewodu pokarmowego powinnaś udać się do lekarza na konsultacje. Podczas wizyty wymień wszystkie szczegóły, jakie mają związek z zaobserwowanym objawem – im więcej informacji uzyska lekarz, tym większe będą szanse na szybkie ustalenie przyczyny niepokojących dolegliwości.

Duże znaczenie w diagnostyce obecności krwi w kale ma jej odcień, np. „smolisty”, ciemny stolec może sugerować obecność wrzodów w górnej części układu pokarmowego, a jaskrawoczerwony lub mocny, kasztanowy kolor stolca często wskazuje na chorobę uchyłową jelit lub żylaki odbytu.

Do badań, które pomagają w określeniu etiologii krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego zalicza się:

  • płukanie żołądka – zastosowanie sondy nosowo-żołądkowej służy ustaleniu, czy do krwawienia doszło w górnym, czy też w dolnym odcinku przewodu trawiennego;
  • panendoskopia (tzw. gastroskopia) – polega na wprowadzeniu endoskopu (elastyczna rurka zakończona niewielką kamerą) przez usta, przełyk i żołądek, aż do dwunastnicy; w trakcie badania lekarz ogląda przewód trawienny i szuka źródła krwawienia, może także pobrać próbki tkanek do badania;
  • enteroskopia – badanie zbliżone do gastroskopii, ale zamiast endoskopu wykorzystuje się małą kapsułkę zawierającą kamerę – pacjent połyka kapsułkę, która przemieszcza się przez przewód trawienny, dokumentując jego stan;
  • kolonoskopia – polega na wprowadzeniu endoskopu do układu pokarmowego przez odbyt;
  • RTG z kontrastem – prześwietlenie przewodu trawiennego po uprzednim podaniu pacjentowi tzw. środka kontrastującego.

Czasem zdarza się, że osoba, u której występują krwawienia w przewodzie pokarmowym jest nieświadoma tego faktu. O obecności krwi w kale świadczyć mogą jednak także inne objawy: osłabienie organizmu, ból brzucha, trudności z oddychaniem, biegunka, wymioty, spadek masy ciała, omdlenia oraz palpitacje. Przy częstych biegunkach warto zastosować doraźnie preparat o działaniu ochronnym na przewód pokarmowy, np. ORSALIT® plus smektyn, który skraca czas trwania dolegliwości i przeciwdziała odwodnieniu.