Czy częsta biegunka może oznaczać zapalenie żołądka?

Czy częsta biegunka może oznaczać zapalenie żołądka?

Zaburzenia trawienia mogą objawiać się w różny sposób. Bardzo często mają postać nawracającej biegunki. Czy może to wskazywać na jakąś poważniejszą dolegliwość, np. zapalenie żołądka?

 

Ból żołądka i biegunka to jasne sygnały, że procesy trawienne nie zachodzą prawidłowo. Choć ogólnie mogą wydawać się dość błahym problemem, to jeśli się powtarzają, to trzeba bezzwłocznie zdiagnozować ich pierwotną przyczynę. Można to zrobić tylko u lekarza, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego na pewno skieruje nas na specjalistyczne badania, jak np. gastroskopia.

Problemy trawienne i ich przyczyny

Skurcze żołądka, wrażenie przelewania się w jelitach i rozwolnienie to symptomy wskazujące najczęściej na zatrucie pokarmowe. Mogą pojawić się także w wyniku spożycia pewnych ogólnie niegroźnych pokarmów, jak np. kawa na czczo, duża ilość naturalnych soków, kiszonki i pokarmy z błonnikiem przyjmowane w znacznej ilości.

Biegunka trwająca więcej niż kilka godzin powinna zasugerować nam, że problem nie tkwi w spożytych pokarmach, a raczej w jakimś zakażeniu wirusem lub bakteriami. Jeśli dochodzi do tego również osłabienie, gorączka i częste wymioty, to niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem rodzinnym.

Jak leczyć biegunkę domowymi sposobami?

Dobrym pomysłem na zahamowanie biegunki jest spożycie gotowanej marchwi z ryżem. Taka papka zadziała niczym korek na nasze jelita. Rozwolnienie zostanie zatrzymane, dzięki czemu bardzo szybko odzyskamy utracone siły i zapobiegniemy odwodnieniu. Drugim dobrym sposobem jest wypicie elektrolitów, które wzmocnią organizm i zaspokoją jego zapotrzebowanie na sole mineralne.

Jeśli jednak domowe sposoby na zaparcia nie działają, to należy sięgnąć po specjalne leki na biegunkę, ponieważ długotrwałe rozwolnienie jest bardzo wyniszczające dla organizmu.

Ból żołądka – jak sobie z tym poradzić?

Problemy z żołądkiem mogą także objawiać się znacznym bólem. Często ma to miejsce po przejedzeniu lub w wyniku złej pracy żołądka. Dodatkowo mogą pojawić się dość regularne skurcze żołądka czy wrażenie kłucia.

W takich sytuacjach warto sięgnąć po leki na żołądek, których główne składniki to substancje ziołowe. Usprawniają one cały proces trawienia, dzięki czemu nawet spożycie ciężkostrawnych posiłków w dużych ilościach nie powinno spowodować żadnych dolegliwości. Tego typu leki dostępne są pod postacią tabletek lub płynów do picia.

Biegunka a zapalenie żołądka

Nawracająca biegunka może bywa objawem zapalenia żołądka. Konkretniej jest to zapalenie błony śluzowej żołądka, które może być przewlekłe lub ostre. W tym drugim przypadku chory bardzo cierpi, dlatego nie można tego bagatelizować.

Zapalenie błony śluzowej żołądka daje o sobie znać w sposób niezwykle uciążliwy. Osoby na nie cierpiące często mają problem z normalnym funkcjonowaniem. Pojawia się dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, wymioty, biegunka i problemy z łaknieniem. Najczęściej przyczyną tej choroby jest zła praca enzymów trawiennych. Nieleczone zapalenie żołądka może doprowadzić do zarzucania treści pokarmowej, co jest wyjątkowo nieprzyjemne i męczące.

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka bywa także spowodowane zakażeniem bakteriami, dlatego przedłużające się dolegliwości trawienne należy skonsultować z lekarzem.

Każda osoba, która podejrzewa u siebie zapalenie żołądka powinna zdecydować się na zmianę diety. Należy postawić na posiłki lekkostrawne, jak duszone chude mięso, warzywa gotowane na parze i owoce. Trzeba całkowicie odstawić alkohol, kawę i papierosy, a dodatkowo należy unikać stresu i jak najwięcej wypoczywać.

Co na zaparcia?

Nie zawsze problemy trawienne objawiają się przez biegunkę. Równie często mamy do czynienia z zatwardzeniem. Na szczęście tutaj również istnieją sprawdzone domowe sposoby na zaparcia, które zaraz zdradzimy.

Chcąc wyleczyć zaparcia w domu, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dietę. Należy całkowicie wykluczyć produkty zapychające jelita, jak jasne pieczywo, słodycze i fast foody. Do codziennego menu trzeba włączyć warzywa i owoce oraz dużą ilość wody. Wskazane jest też spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, który działa na jelita niczym miotełka i przyspiesza wydalanie resztek pokarmowych.

Dobrym domowym sposobem na zaparcia jest wypicie rano naparu z siemienia lnianego. Trzeba go przygotować dzień wcześniej wieczorem. Siemię lniane należy zalać wrzątkiem i tak pozostawić do rana.

Zaraz po wstaniu można również wypić szklankę lekko ciepłej wody z cytryną i odrobiną miodu. Taka mikstura również działa dobrze na zaparcia. Ułatwia trawienie i skorzystanie z porannej toalety.

Zioła i przyprawy w walce z problemami pokarmowymi

Problemy trawienne warto leczyć też za pomocą ziół i przypraw. Ból żołądka można złagodzić poprzez wypicie naparu z mięty lub rumianku. Wrażenia przejedzenia i ciężkości na żołądku można zniwelować, dodając do potraw majeranek, kolendrę lub kminek.

Zwracając uwagę na to, co jemy, ile pijemy wody i jak dużo stosujemy używek, możemy znacząco ograniczyć ryzyko powstania nieprzyjemnych problemów trawiennych i poważniejszych chorób ze strony układu pokarmowego.