Udar słoneczny – dlaczego bywa groźny i jak go uniknąć?

Udar słoneczny – dlaczego bywa groźny i jak go uniknąć?

Organizm człowieka potrafi dostosować się do warunków atmosferycznych dzięki mechanizmom regulowania temperatury ciała. Skuteczność tych procesów może jednak stanąć pod znakiem zapytania w gorące letnie dni, gdy temperatura powietrza przekracza w ciągu dnia 32-33°C. Przy silnym nasłonecznieniu pojawia się wówczas ryzyko wystąpienia tzw. udaru słonecznego.

Kto jest narażony na udar słoneczny?

Objawy udaru słonecznego z reguły rozwijają się stopniowo, przez kilka kolejnych dni, zwłaszcza gdy przypadłość ta dotyka seniorów lub osób przewlekle chorych. Do wystąpienia niepokojących symptomów może dojść także nagle, u młodych, aktywnych fizycznie ludzi, jeśli w trakcie upałów wykonują intensywne ćwiczenia ruchowe. Podatność na udar słoneczny jest zdecydowanie większa w przypadku osób odwodnionych.

Jak objawia się udar słoneczny?

Główną oznaką tego groźnego stanu jest wzrost temperatury ciała powyżej 40°C. Warto jednak podkreślić, że udar słoneczny czasem diagnozuje się przy niższym pomiarze temperatury. Klasycznym objawem tej przypadłości jest również nagłe ustąpienie obfitego pocenia się, które wskazuje na głębokie odwodnienie organizmu, a co za tym idzie – na brak możliwości ochłodzenia ciała w naturalny sposób, czyli poprzez wytwarzanie potu.

Wśród symptomów udaru słonecznego wymienia się także nudności i wymioty, przesuszenie i zaczerwienienie skóry, skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca, ciemniejsze zabarwienie moczu oraz trudności z oddychaniem.

W miarę jak stan chorego pogłębia się, dochodzi do wystąpienia kolejnych objawów, tym razem ze strony układu nerwowego. Pojawić mogą się wówczas bóle i zawroty głowy, ataki padaczkowe, trudności z koordynacją ruchów i zdezorientowanie. W skrajnych wypadkach udar słoneczny powoduje halucynacje i utratę świadomości.

Profilaktyka udaru słonecznego

Najlepszym sposobem na niedopuszczenie do udaru słonecznego jest unikanie sytuacji, w których może dojść do przegrzania organizmu. Podczas wakacji nie jest to jednak takie proste, zwłaszcza gdy jesteśmy na urlopie i chcemy wykorzystać w pełni każdą minutę wyczekiwanego odpoczynku. Mimo pokusy, jaką jest piaszczysta plaża, warto postawić na zdrowy rozsądek i trzymać się sprawdzonych wskazówek dla urlopowiczów:

  • Jeśli jesteś na wakacjach w kraju o gorącym klimacie, przez kilka pierwszych dni zachowaj szczególną ostrożność w korzystaniu z promieni słonecznych: nie opalaj się na plaży między 11 rano a 15 po południu, chroń bladą skórę przed słońcem, stosuj krem z blokerem i noś słomkowy kapelusz.
  • Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą mineralną i dbaj o to, by twoja codzienna podaż płynów była większa niż zwykle.
  • Jedz soczyste owoce i świeże warzywa, które zawierają duże ilości wody i dodatkowo nawadniają ciało między posiłkami.
  • Ogranicz spożycie alkoholu i kawy – napoje tego typu działają moczopędnie i zwiększają ryzyko wystąpienia odwodnienia.
  • Nie przesadzaj z ćwiczeniami – przejażdżka rowerem to świetny pomysł w słoneczny dzień, ale szaleńczy wyścig w ostrym słońcu to prosta droga do odwodnienia i osłabienia organizmu.
  • Nie lekceważ dolegliwości żołądkowych – podczas upałów zwykła biegunka może spowodować niedobór płynów i elektrolitów, a ten wyraźnie zwiększa podatność organizmu na udar słoneczny. Aby uchronić się przed odwodnieniem, po pojawieniu się objawów biegunki lub wymiotów zastosuj doustny płyn nawadniający taki jak ORSALIT®, by w krótkim czasie przywrócić równowagę wodno-elektrolitową organizmu i poprawić jego funkcjonowanie.

Umiarkowany klimat Polski sprawia, że przez większość część roku marzymy o słonecznej, upalnej pogodzie. Wysokie temperatury mogą być jednak zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia, dlatego na wakacje warto jechać „z głową”.