Odwodnienie u seniora – jakie zagrożenia niesie za sobą niedobór płynów i elektrolitów?

Odwodnienie u seniora – jakie zagrożenia niesie za sobą niedobór płynów i elektrolitów?

Odwodnienie to częsty problem nie tylko u dzieci lub sportowców. Jak pokazały wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, niedobór wody i elektrolitów stwierdza się aż u 48% hospitalizowanych seniorów na początku ich pobytu w szpitalu. Można przypuszczać, że sytuacja polskich emerytów jest podobna.

Podatność na odwodnienie w starszym wieku

Niedobór płynów może wynikać z niedostatecznej podaży wody, ale czasem jest skutkiem wzmożonej utraty płynów podczas biegunki, nadmiernego pocenia się lub stosowania leków diuretycznych (moczopędnych). Ryzyko odwodnienia wzrasta w przebiegu niektórych chorób, na przykład cukrzycy.

U osób w starszym wieku prawdopodobieństwo wystąpienia odwodnienia jest znacznie większe niż u osób młodych, ponieważ:

  • Z wiekiem mechanizm odczuwania pragnienia słabnie – wielu seniorów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, iż ich organizm potrzebuje większej podaży płynów niż ta, jaką otrzymuje w ciągu dnia. Odwodnienie może pojawić się wówczas niemal niepostrzeżenie.
  • W miarę upływu czasu układ nefrologiczny pracuje mniej wydajnie: zawartość wody w tkankach ciała jest coraz mniejsza, a nerki nie oczyszczają krwi z toksyn równie skutecznie jak jeszcze kilka lat wcześniej. W praktyce oznacza to, że przy mniejszej podaży i zawartości wody, nerki nie są w stanie efektywnie koncentrować moczu w mniejszej ilości wody, przez co seniorzy tracą więcej płynów niż osoby młode.
  • Wielu starszych ludzi mieszka samotnie i nikt nie czuwa nad ich zdrowiem na bieżąco – dla porównania, czujni rodzice wręcz odruchowo „monitorują” stan zdrowia swoich pociech i szybko reagują na wszelkie niepokojące objawy odwodnienia.

Niedostateczne nawodnienie organizmu jest niekorzystne dla zdrowia seniora, ponieważ powoduje spadek ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie oraz jednoczesne osłabienie pulsu. Mogą się wówczas pojawić problemy ze świadomością, a nawet utrata przytomności. Bez podjęcia skutecznego nawadniania, odwodnienie będzie się pogłębiać, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia.

Kiedy zacząć nawadnianie?

Zwiększenie podaży płynów jest zalecane od momentu pojawienia się objawów charakterystycznych dla niewielkiego lub umiarkowanego odwodnienia organizmu. Są to: bóle głowy, skurcze mięśni, suchość w ustach, senność lub rozdrażnienie, ciemne zabarwienie moczu oraz uczucie ogólnego osłabienia. Już wtedy warto zastosować doustny płyn nawadniający (DPN), który w krótkim czasie uzupełni niedobory wody oraz elektrolitów regulujących podstawowe procesy życiowe. Preparat nawadniający, taki jak ORSALIT® dla dorosłych, jest bezpieczny dla zdrowia i chroni przed wystąpieniem poważniejszych symptomów odwodnienia: spadku ciśnienia krwi, silnych skurczów mięśni kończyn, żołądka i pleców, wzdęć brzucha, osłabienia pulsu oraz zmniejszenia elastyczności skóry.

Odpowiednio wysoka podaż wody i innych płynów nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale także usprawnia procesy trawienia (zmniejsza częstotliwość zaparć) i korzystnie oddziałuje na funkcje życiowe organizmu. Wyjątkiem od tej reguły jest spożywanie alkoholu, który zamiast nawodnić, działa moczopędnie. Jeśli nie masz pewności, czy pijesz wystarczająco dużo wody, obserwuj zabarwienie swojego moczu – powinien być jasnożółty, wręcz „słomkowy”.