Nawyki, które pomogą ci uniknąć biegunki i innych problemów żołądkowych

Nawyki, które pomogą ci uniknąć biegunki i innych problemów żołądkowych

Podatność na dolegliwości żołądkowe w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania i nawyków żywieniowych, dlatego jeśli często dokuczają ci bóle brzucha, biegunki i wzdęcia, pomyśl nad wprowadzeniem pewnych modyfikacji do swojej diety. Nawet niewielkie zmiany w jadłospisie mogą bowiem zdziałać cuda i trwale poprawić twoje samopoczucie.

Co jeść, by usprawnić procesy trawienia?

Klucz do zdrowej i łagodnej dla układu pokarmowego diety leży w umiejętnym doborze spożywanych produktów:

  • Szczególnie korzystny wpływ na trawienie mają owoce, rośliny strączkowe, warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe, ponieważ zawierają duże ilości błonnika, który wspomaga przemieszczanie się treści pokarmowych w przewodzie trawiennym. Odpowiednia podaż tej substancji dodatkowo chroni przed zaburzeniami trawienia i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
  • Spożywaj pokarmy zawierające dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny, obecny w pestkach dyni, orzechach i otrębach owsianych, pochłania wodę i zapobiega tworzeniu się wodnistych, biegunkowych stolców, a błonnik nierozpuszczalny, występujący w produktach pełnoziarnistych, warzywach i otrębach pszennych, „zbiera” produkty przemiany materii i zwiększa objętość wydalanego kału. Jeśli planujesz zwiększenie podaży błonnika, przyjmuj większe ilości płynów!
  • Jedz chude mięso i wędliny – tłuste kawałki wieprzowiny w zawiesistym sosie i inne smakołyki tego typu to prosty przepis na niestrawność oraz dyskomfort trawienny.
  • W miarę możliwości ograniczaj spożycie produktów zawierających duże ilości tłuszczów – ich trawienie jest bardziej czasochłonne i zwiększa ryzyko wystąpienia zaparć. Jeśli całkowita rezygnacja z tłustych pokarmów to zbyt duże wyzwanie, spożywaj je okazjonalnie i nie zapomnij dodać do nich produktów bogatych w błonnik.

Jak jeść, by uniknąć niedyspozycji żołądkowych?

Twoje samopoczucie po posiłku zależy nie tylko od jakości pożywienia, ale także od ogólnie pojętych nawyków żywieniowych. Pamiętaj, że jeśli często jesz w pośpiechu, niemal w biegu, a twojej diecie brak regularności (np. czasem cały dzień obywasz się niemal bez jedzenia, ale „nadrabiasz” wieczorem), wysoka wartość odżywcza przyjmowanych pokarmów nie uchroni cię przed skutkami beztroskiego podejścia do odżywiania.

Czas pogodzić się z faktami – twoje ciało lubi słowo „rutyna”. Gdy organizm otrzymuje podobną porcję kalorii i składników odżywczych o mniej więcej tej samej porze każdego kolejnego dnia, funkcjonuje sprawniej i lepiej gospodaruje dostarczanymi mu składnikami pokarmowymi. Osoby, które odżywiają się w sposób regularny, rzadziej doświadczają skoków wagi i z reguły nie mają problemu z zachowaniem prawidłowej masy ciała, nawet jeżeli czasem pozwalają sobie na odstępstwa od diety.

Dobre nawyki i świadomy dobór produktów spożywczych zmniejszają ryzyko wystąpienia dolegliwości układu pokarmowego, ale nawet przy ścisłym przestrzeganiu zaleceń dietetyków możesz paść ofiarą grypy żołądkowej lub zatrucia pokarmowego. Nie zwlekaj wówczas z szybkim zastosowaniem doustnego płynu nawadniającego takiego jak ORSALIT® nutris, który jest wzbogacony odżywczą laktoalbuminą, która dostarcza niezbędne organizmowi aminokwasy egzogenne.