Nawadnianie organizmu – dlaczego niedobór wody stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia?

Nawadnianie organizmu – dlaczego niedobór wody stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia?

W ciągu kilku ostatnich lat niektóre zalecenia dietetyczne uległy zmianie. Mimo iż eksperci z zakresu żywienia różnią się w ocenie wielu pokarmów, w kwestii ilości przyjmowanych płynów zgodnie zalecają spożywanie około 1,5 litra wody dziennie oraz zwiększanie podaży płynów w upalne dni, przy dolegliwościach żołądkowych oraz w trakcie ćwiczeń fizycznych. Dlaczego odpowiednie nawodnienie ciała jest tak ważne dla naszego zdrowia?

Ile wody należy spożywać każdego dnia?

Zapotrzebowanie na wodę zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych, stanu zdrowia i trybu życia, dlatego podaż płynów należy odpowiednio zwiększać, by nie doszło do wystąpienia ich niedoboru. Kiedy zalecane osiem szklanek wody przestaje wystarczać do pokrycia potrzeb ludzkiego organizmu? Z reguły ilość przyjmowanych napojów powinna ulec zwiększeniu w upalne dni i przy wzmożonej aktywności fizycznej (ćwiczenia na siłowni, długi spacer, trening fitness itp.), gdy pocimy się bardziej niż zwykle. Wskazaniem do wzrostu podaży wody jest także stan chorobowy, objawiający się gorączką, biegunką lub wymiotami.

Skutki odwodnienia organizmu

Jeśli mimo zwiększonego zapotrzebowania na płyny przyjmujemy ich ciągle za mało, nasz organizm zacznie ulegać stopniowemu odwodnieniu. Na początku pojawi się uczucie pragnienia, a z czasem zaczną nam dokuczać kolejne objawy niedoboru płynów (suchość w ustach, zmęczenie, podkrążone oczy, rozdrażnienie, problemy z koordynacją ruchów, pogorszenie sprawności intelektualnej itp.). Ilość wydalanego moczu zmniejszy się, a toksyczne substancje, które w normalnych okolicznościach zostałyby wydalone z organizmu, zaczną zalegać w drogach moczowych, stwarzając ryzyko rozwoju infekcji.

Elektrolity a zdrowie człowieka

Dolegliwości i problemy zdrowotne wynikające z odwodnienia mają związek nie tylko z niedoborem wody, ale także ze zmianą stężenia elektrolitów – składników mineralnych, które regulują gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu człowieka i zapewniają prawidłowe ciśnienie osmotyczne. Gdy ilość elektrolitów zmniejsza się (np. podczas biegunki lub wskutek intensywnego pocenia się), ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych wyraźnie rośnie.

Sprawdzonym sposobem na zapobieganie odwodnieniu i jednoczesne wsparcie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu jest stosowanie doustnych preparatów nawadniających w sytuacjach zagrożenia niedoborem wody oraz elektrolitów. Preparaty nawadniające, takie jak produkty marki ORSALIT®, zawierają bowiem elektrolity, które przywracają równowagę wodno-elektrolitową, oraz glukozę, która gwarantuje efektywne wchłanianie wody. Doustne płyny nawadniające można podawać także dzieciom, które szybciej niż dorośli ulegają odwodnieniu na skutek biegunki rotawirusowej lub wymiotów. Najlepsze efekty przyniesie zastosowanie preparatu, który powstał z myślą o potrzebach najmłodszych pacjentów, który ma pyszny, słodki smak (np. ORSALIT® DRINK).