Częste biegunki? Poznaj przyczyny dolegliwości trawiennych

Częste biegunki? Poznaj przyczyny dolegliwości trawiennych

Jeśli procesy trawienia przebiegają prawidłowo na każdym etapie przemiany materii, wytworzony stolec ma niemal stałą postać, ale dzięki zawartości płynów z łatwością przemieszcza się przez okrężnicę. Gdy z jakiegoś powodu treść pokarmowa jest zbyt obfita lub za szybko przesuwa się w stronę odbytu, a płyny zawarte w pożywieniu nie zostały właściwie wchłonięte, kał staje się wodnisty i „biegunkowy”. Jakie są główne przyczyny takiego stanu?

ABC biegunki

Do wystąpienia biegunki mogą przyczynić się zarówno przyjmowane środki farmakologiczne, jak i schorzenia. W etiologii tej powszechnej przypadłości nie bez znaczenia jest także sposób odżywiania.

Wśród najczęstszych przyczyn biegunki wymienia się:

  • choroby układu trawiennego, takie jak celiakia, zespół jelita drażliwego, choroba Crohna itp.;
  • bakteryjne, pasożytnicze i wirusowe infekcje przewodu pokarmowego;
  • nadmierną podaż fruktozy; naturalnego cukru dodawanego do niektórych napojów;
  • nietolerancję laktozy – jeśli twoje ciało wytwarza za mało enzymu wspomagającego trawienie laktozy (mleka obecnego w mleku i nabiale), po posiłku zawierającym produkty mleczne możesz doświadczać dyskomfortu, bólu brzucha i biegunki;
  • przyjmowanie antybiotyku – podczas antybiotykoterapii twoje jelita zostają pozbawione prozdrowotnych, korzystnych dla procesów trawienia bakterii, przez co stajesz się bardziej podatna na dolegliwości żołądkowe (w tym biegunkę) i zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego;
  • częste stosowanie sztucznych słodzików – badania naukowe potwierdziły, że manitol i sorbitol mają właściwości przeczyszczające, szczególnie przy nadmiernym spożyciu.

Jakie skutki może mieć biegunka?

Biegunka – tak ostra, jak i przewlekła – to poważniejszy problem, niż mogłoby się wydawać. Pojawienie się wodnistych stolców oznacza bowiem nagłą utratę dużej ilości wody oraz elektrolitów, a co za tym idzie, wzrost ryzyka odwodnienia organizmu oraz zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej w ciele.

Czy biegunkę można zatrzymać?

W aptece dostępny jest bezpieczny i skuteczny preparat, który jednocześnie nawadnia organizm i leczy biegunkę, zapewniając długotrwałą ochronę żołądka oraz jelit przed szkodliwymi związkami odpowiedzialnymi za wystąpienie biegunkowych stolców. ORSALIT® plus smektyn, bo o nim mowa, to innowacyjny produkt łagodzący objawy biegunki i skracający czas jej trwania dzięki zawartości smektynu dwuoktanościennego. Polski preparat nawadniający ORSALIT® plus smektyn może być stosowany także przez dzieci, dlatego warto zabrać go ze sobą na wakacyjny wyjazd.

Jeśli problem biegunki nie jest ci obcy, a dolegliwości trawienne są coraz bardziej uciążliwe, koniecznie skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny tej przypadłości. Być może konieczna będzie zmiana sposobu odżywiania lub zastosowanie odpowiednich środków leczniczych.