Co i w jakich ilościach można jeść podczas biegunki?

Co i w jakich ilościach można jeść podczas biegunki?

Dolegliwości trawienne i spadek łaknienia idą zwykle ze sobą w parze, ale nie oznacza to, że podczas biegunki mamy omijać kuchnię szerokim łukiem. Wręcz przeciwnie – mimo przykrych objawów żołądkowych możemy i nawet powinniśmy jeść, by poprawić swoje samopoczucie i przyspieszyć powrót do formy.

Proste dania, łagodny smak

Delikatne, ale sycące produkty to najlepszy wybór, gdy dokucza nam biegunka. Do pokarmów godnych polecenia należą banany, przecier jabłkowy, ryż, owsianka, ugotowane ziemniaki i tosty. Gdy poczujemy, że wraca nam apetyt, do jadłospisu możemy dodać także krakersy i chude mięso pieczonego kurczaka (bez skóry!).

Jak duże powinny być spożywane przez nas porcje jedzenia? W tej kwestii nie ma reguły i warto zdać się na własny osąd. Jeśli biegunka ma ostrą postać, a wypróżnienia są bardzo częste, nie tylko nie mamy czasu na spożywanie posiłków, ale także czujemy się zbyt osłabieni, by przygotować sobie coś do jedzenia. Może się zdarzyć, że dyskomfort wynikający z odczuwanych dolegliwości odbierze nam apetyt – z czasem łaknienie wróci, ale do tego czasu warto mieć pod ręką kilka przekąsek i sięgać po nie dla zachowania energii.

Pamiętaj o nawadnianiu organizmu

Jeśli w trakcie biegunki nie znajdziesz w sobie ani grama ochoty na jedzenie, kilkugodzinny post raczej ci nie zaszkodzi. Inaczej sytuacja przedstawia się w kwestii picia. Przyjmowanie płynów jest konieczne, zwłaszcza gdy tracisz duże ilości wody, a twój organizm jest osłabiony i podatny na odwodnienie. Najszybszym sposobem na przeciwdziałanie utracie płynów jest zastosowanie doustnego płynu nawadniającego (DPN), takiego jak ORSALIT®. Preparaty tego typu uzupełniają bowiem zarówno niedobory wody, jak i elektrolitów odpowiedzialnych za funkcjonowanie organizmu.

Jeżeli doświadczasz objawów biegunki i nie możesz zmusić się do zjedzenia nawet kleiku, sięgnij po preparat, który uchroni cię przed odwodnieniem i złagodzi dolegliwości – tak działa ORSALIT® nutris, który jest wzbogacony odżywczą laktoalbuminą, która dostarcza niezbędne organizmowi aminokwasy egzogenne.

Jakich produktów spożywczych unikać?

Niektóre pokarmy mogą nasilać objawy biegunki, dlatego po wystąpieniu tej powszechnej przypadłości warto trzymać się od nich z daleka. Jakich produktów nie należy spożywać przy dolegliwościach trawiennych?

  • Ser, mleko, masło i inne przetwory mleczne – nawet jeśli biegunka nie jest wynikiem nietolerancji laktozy, nabiał to nie najlepszy wybór podczas problemów żołądkowych.
  • Brokuły, kapusta i kalafior – te wartościowe i smaczne warzywa powodują niestety wzdęcia i pogłębiają dyskomfort.
  • Smażone mięso i pikantne dania z dodatkiem zawiesistego sosu – tłuszcz i ostre przyprawy mogą nasilać objawy biegunki.
  • Napoje zawierające kofeinę – substancja ta ma działanie moczopędnie i tym samym zwiększa utratę płynów z organizmu.
  • Sorbitol i słodziki – podobnie jak kofeina mogą powodować odwodnienie poprzez wzmożone wydalanie wody i elektrolitów.

Odżywianie w trakcie biegunki to w dużej mierze kwestia indywidualna – część chorych całkowicie traci apetyt i odzyskuje go dopiero po ustąpieniu przykrych dolegliwości. Stan ten nie jest zagrożeniem dla ich zdrowia, pod warunkiem, że podczas leczenia biegunki nie zapominają oni o ciągłym nawadnianiu swojego organizmu.