Biegunka w przebiegu zespołu jelita drażliwego – czy dolegliwościom żołądkowym można zapobiec?

Biegunka w przebiegu zespołu jelita drażliwego – czy dolegliwościom żołądkowym można zapobiec?

Zespół jelita drażliwego to powszechna przypadłość, która objawia się wzdęciami i bólami brzucha, zaparciami lub biegunką. Dolegliwości trawienne u osób dotkniętych tym schorzeniem mogą mieć różny stopień natężenia, zależny między innymi od sposobu odżywiania i trybu życia. Z reguły najbardziej uciążliwym symptomem zespołu jelita drażliwego jest biegunka.

Dyskomfort i nawroty objawów

Jak pokazują dane statystyczne, z symptomami zespołu jelita drażliwego zmaga się co piąty człowiek, a pierwsze objawy chorobowe pojawiają się między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Częściej chorują kobiety niż mężczyźni – odsetek pacjentek jest niemal dwukrotnie wyższy.

Zespół jelita drażliwego wyraźnie obniża jakość życia chorych. Dlaczego?

  • Większość pacjentów zmaga się z tą chorobą całe życie, choć u niektórych w miarę upływu czasu objawy stają się mniej dotkliwe.
  • Do nawrotu symptomów może dojść nagle, na przykład po spożyciu konkretnego produktu lub w sytuacjach stresogennych, a te są niestety normą we współczesnym świecie.
  • Nawrót objawów zespołu jelita drażliwego może trwać od kilku dni do kilku miesięcy.
  • Lekarze nie dysponują jeszcze lekiem na to schorzenie, co oznacza, że pacjenci muszą przestrzegać określonych zasad, by nie dopuścić do kolejnego wystąpienia dolegliwości trawiennych.

Jak kontrolować podatność na niedyspozycje trawienne?

Jeśli od czasu do czasu zmagasz się z uciążliwymi objawami zespołu jelita drażliwego, a chcesz uniknąć ich nawrotu, modyfikacja nawyków żywieniowych i trybu życia to podstawa. Zacznij od prowadzenia dziennika, w którym będziesz notować spożyte produkty oraz swoje samopoczucie po posiłku. Już po kilkunastu dniach będziesz w stanie zidentyfikować pokarmy, które nasilają lub wywołują dolegliwości trawienne. Następnie przeanalizuj swój sposób żywienia i wyeliminuj błędy, które sprzyjają pojawieniu się biegunek lub zaparć – tu pomocna będzie konsultacja z doświadczonym dietetykiem.

Do uzyskania komfortu trawiennego przybliży cię także zwiększenie aktywności fizycznej, ponieważ sport pomaga obniżyć poziom hormonu stresu w organizmie. Korzystna będzie w zasadzie każda czynność, która pomoże ci się zrelaksować, dlatego zastanów się, co naprawdę sprawia ci przyjemność. Nieważne, czy uspokajająco działa na ciebie szydełkowanie, czy rysowanie węglem – znajdź dla siebie czas i zapomnij (przynajmniej na chwilę) o zmartwieniach.

Gdy biegunka daje się we znaki…

Objawy zespołu jelita drażliwego mogą prowadzić do nerwicy lub depresji, dlatego nie wolno ich lekceważyć, ponieważ nawet pozornie błaha biegunka może dramatycznie pogorszyć jakość życia chorego.

Jeśli właśnie doświadczasz nasilenia symptomów, sięgnij po sprawdzony i bezpieczny preparat hamujący biegunkę, taki jak ORSALIT ® plus smektyn. Ten innowacyjny produkt skraca bowiem czas trwania biegunki i chroni jelita oraz żołądek przed szkodliwymi mikroorganizmowi dzięki zawartości smektynu dwuoktanościennego. Co warte podkreślenia, ORSALIT ® plus smektyn to również doustny płyn nawadniający, który uzupełnia braki elektrolitów i płynów, zapobiegając tym samym odwodnieniu i zaburzeniu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.

Zdrowy tryb życia i dobrze dobrana dieta zmniejszają podatność na niedyspozycje trawienne u chorych z zespołem jelita drażliwego. Gdy objawy schorzenia nasilają się, działania profilaktyczno-lecznicze warto uzupełnić o stosowanie preparatu hamujacego biegunkę i nawadniającego.