Rodzaje biegunki i jej leczenie

Rodzaje biegunki i jej leczenie

Biegunka pojawia się zwykle w najmniej dogodnym momencie, na przykład podczas urlopu w ciepłym kraju lub gdy czeka nas ważna prezentacja w pracy. Większa częstotliwość wypróżnień przy jednoczesnej zmianie konsystencji stolca utrudnia normalne funkcjonowanie, często wymuszając na chorym zmianę jego planów. Co powinniśmy zrobić, by ten przykry objaw ustąpił w możliwie krótkim czasie?

Ostra, uporczywa czy przewlekła?

Jeśli od momentu pojawienia się płynnych lub półpłynnych stolców biegunkowych do ustąpienia dolegliwości mija mniej niż 14 dni, mamy do czynienia z tak zwaną ostrą biegunką. Do wystąpienia tej przypadłości najczęściej przyczyniają się zakażenia bakteryjne lub wirusowe przewodu pokarmowego, a także niedyspozycje wynikające z działania toksyn. Ostra biegunka może być także skutkiem przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków).

Gdy biegunka utrzymuje się przez 2-4 tygodnie, mamy do czynienia z biegunką przewlekłą. Podobnie jak w przypadku biegunki ostrej, mogą jej towarzyszyć skurcze brzucha, gorączka i uczucie osłabienia. U osób, które doświadczają objawów chorobowych przez ponad cztery tygodnie, diagnozuje się biegunkę przewlekłą.

Długotrwała, przewlekła biegunka może mieć różne przyczyny, od błędów żywieniowych, przez zaburzenia trawienia, przyjmowane leki, aż po choroby zapalne jelit i inne schorzenia.

Jak leczyć biegunkę?

Dobrą wiadomością dla osób zmagających się z biegunką jest fakt, iż w większości przypadków objawy chorobowe znikają samoistnie, a leczenie ogranicza się do przyjmowania płynów (szczególnie godne polecenia są doustne płyny nawadniające o niskiej osmolarności). Nawadnianie organizmu jest niezbędne, ponieważ pozwala na uniknięcie potencjalnie groźnego odwodnienia i towarzyszących mu zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Jeśli biegunka ma przewlekłą postać, działania doraźne, takie jak stosowanie preparatów nawadniających, tutaj najlepiej sprawdziłby się ORSALIT® plus smektyn powinny być uzupełnione o przeciwdziałanie konkretnym przyczynom dolegliwości. W przeciwnym razie problem biegunki nie zostanie rozwiązany.

Osmolarność płynów a efekty leczenia biegunki

Podaż płynów to podstawa leczenia biegunki, ale wybór spożywanego napoju nie może być dziełem przypadku. Wiele popularnych płynów (np. coca-cola, soki owocowe) odbiega bowiem pod względem osmolarności od zalecanych, niskich norm. Zbyt wysoka osmolarność oznacza, że napoje te zamiast nawadniać organizm, nasilają utratę wody oraz elektrolitów, zwiększając tym samym ryzyko odwodnienia.

Do płynów o niskiej osmolarności zaliczają się specjalne doustne płyny nawadniające (DPN), takie jak ORSALIT®. Są to preparaty zawierające wodę, glukozę oraz elektrolity w proporcjach pozwalających na możliwie szybkie odzyskanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Z myślą o dzieciach i dorosłych zmagających się z biegunką opracowano DPN, który jednocześnie nawadnia organizm i hamuje biegunkę. Produkt ten (ORSALIT® plus smektyn) łagodzi objawy biegunki i skraca czas jej trwania dzięki zawartości smektynu dwuoktanościennego – substancja ta pochłania związki odpowiedzialne za wystąpienie biegunki, a także powleka błony śluzowe jelit i żołądka ochronną warstwą.