
Podstawa leczenia biegunki – nawadnianie
Nawadnianie nie jest działaniem uzupełniającym zwalczanie biegunki.
To pierwszy i najważniejszy sposób jej leczenia.
Biegunka oraz wymioty w każdym przypadku niosą ryzyko odwodnienia – stanu zagrażającego zdrowiu i życiu dziecka. Jego przyczyną jest obniżenie poziomu wody i elektrolitów w organizmie, co prowadzi do:
- wzrostu poziomu sodu we krwi,
- odwodnienia komórek,
- wzrostu ciśnienia,
- zaburzenia pracy układów wewnętrznych,
- osłabienia organizmu,
A w skrajnych sytuacjach:
- utraty świadomości,
- śpiączki,
- a nawet śmierci.
Im młodsze dziecko, tym większe zagrożenie odwodnieniem. Z uwagi na intensywny metabolizm, mniejszą rezerwę płynów oraz większą proporcję powierzchni ciała do objętości, nadmierna utrata płynów u dzieci może postępować niezwykle szybko.
Podstawą postępowania podczas biegunki i wymiotów jest uzupełnienie traconych substancji, co umożliwia nawadnianie DPN – doustnym płynem nawadniającym*. To specjalny preparat, zawierający – oprócz wody glukozę i elektrolity. Wykorzystuje najbardziej efektywny mechanizm wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy, zgodny z zaleceniami ESPGHAN – Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, co sprawia, że jest dobrze przyswajany przez dziecięcy organizm. Błyskawicznie stawia na nogi osłabionego malucha i zapobiega jego odwodnieniu. To ważne, bo tylko prawidłowo nawodniony organizm jest w stanie poradzić sobie z takimi objawami, jak wymioty czy biegunka.
Na podstawie:
Postępowanie w ostrej biegunce u dzieci, Aktualne (2014) wytyczne European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition oraz European Society for Paediatric Infectious Diseases