Odwodnienie u dziecka – jakich objawów nie wolno lekceważyć?

Odwodnienie u dziecka – jakich objawów nie wolno lekceważyć?

Każdego dnia organizm dziecka jest narażony na wystąpienie potencjalnie groźnego odwodnienia – wzmożona utrata wody i elektrolitów może mieć miejsce na skutek dolegliwości żołądkowych (biegunka, wymioty), gorączki lub nadmiernego pocenia się w upalne dni. Dopóki braki płynów są uzupełnianie na bieżąco, ich ubytek nie stanowi większego problemu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dziecko nie otrzymuje odpowiedniej porcji napojów, prawdopodobieństwo odwodnienia zaczyna rosnąć.

Jak objawia się lekkie odwodnienie u dzieci?

Niewielki niedobór wody i elektrolitów, czyli sodu, potasu i innych składników mineralnych o ładunku elektrycznym, stosunkowo łatwo jest przeoczyć, ponieważ dziecko wygląda i zachowuje się normalnie. Jedyną oznaką lekkiego odwodnienia jest uczucie pragnienia – pojawia się ono po utracie zaledwie 2% zawartej w ciele dziecka wody.

Objawy odwodnienia umiarkowanego

Większy ubytek płynów daje o sobie znać w bardziej dotkliwy dla dziecka sposób – malec staje się pobudzony i niespokojny, a uczucie pragnienia jest odpowiednio bardziej nasilone. Utrzymujący się od pewnego czasu niedobór wody manifestuje się suchością w jamie ustnej, ograniczonym wydalaniem moczu i zapadnięciem gałek ocznych dziecka. Zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej, z którą mamy wówczas do czynienia, objawiać się także spadkiem sprawności intelektualnej i problemami z koordynacją ruchów – dziecko jest wyraźnie osłabione i potrzebuje odpowiedniego leczenia, by odwodnienie nie pogłębiło się i nie zaczęło zagrażać jego zdrowiu oraz życiu.

Jak skutecznie nawadniać organizm dziecka?

Przyjmowanie płynów w ilościach odpowiadających aktualnemu zapotrzebowaniu organizmu to jedyny sposób na utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia tkanek. Właśnie dlatego rodzice powinni pamiętać o zwiększeniu podaży płynów u dziecka w trakcie ćwiczeń oraz w gorące, letnie dni. Ilość przyjmowanych przez malca napojów powinna być większa także w trakcie choroby, gdy dziecko ma gorączkę lub doświadcza dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak wymioty lub biegunka.

Gdy maluch zmaga się z objawami ostrego zatrucia pokarmowego, podawanie mu wody lub gorzkiej herbaty nie wystarczy do odzyskania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Dużo lepsze efekty przyniesie zastosowanie doustnego płynu nawadniającego o owocowym, słodkim smaku , takim jak ORSALIT® DRINK. W przypadku biegunki u dziecka szczególnie godny polecenia jest również preparat ORSALIT®  plus smektyn – płyn nawadniający wzbogacony o smektyn dwuoktanościenny, który nie tylko nawadnia organizm, ale skraca czas trwania biegunki. ORSALIT®  plus smektyn można podawać dzieciom od pierwszego roku życia.

Brak właściwego nawodnienia organizmu dziecka może doprowadzić do sytuacji, w której konieczna będzie hospitalizacja malca. Pobyt w szpitalu jest trudnym doświadczeniem dla dziecka, zwłaszcza małego, dlatego nie wolno bagatelizować objawów sygnalizujących nasilające się odwodnienie jego ciała.