
Odwodnienie – groźne nie tylko podczas wakacji
Przez całe wakacje miałaś pod ręką wielką butelkę wody mineralnej i dbałaś, by twój organizm był optymalnie nawodniony w najbardziej upalne dni roku? Możesz sobie pogratulować, ten dobry nawyk pomógł ci przetrwać gorący okres bez problemów, jakich doświadczają osoby, które zapominają o zwiększonym zapotrzebowaniu na płyny podczas wakacji. Nie doświadczyłaś ani odwodnienia, ani udaru słonecznego, a twoja skóra jest zapewne gładka i jędrna. Czy z nadejściem jesieni będziesz równie skrupulatnie wypijać co najmniej osiem szklanek wody dziennie?
Jesień – czas nowych nawyków?
Kalendarzowe lato mamy za sobą, ale jesienne chłody jeszcze nie dają się nam we znaki, dlatego mimo poważnych zmian w garderobie bliżej nam do minionych wakacji niż do nadchodzącej zimy. W praktyce oznacza to, że potrzeby organizmu niewiele różnią się od tych, z jakimi mamy do czynienia w okresie letnim. Nadal potrzebujemy witamin, a ciało domaga się aktywności fizycznej, w związku z czym chętniej jemy sałatki warzywne niż bigos, a zamiast weekendu przed telewizorem planujemy wycieczki rowerowe za miasto.
Co warte podkreślenia, mimo nadejścia jesieni ciągle możemy paść ofiarą odwodnienia, gdy tracimy więcej wody niż przyjmujemy z jedzeniem i piciem. Paradoksalnie, ryzyko niedoboru płynów jest porównywalne do tego, jakie występuje w okresie letnim, mimo iż upały to tylko wspomnienie, a intensywnego pocenia doświadczamy w zasadzie tylko na siłowni.
Dlaczego odwodnienie jest realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia także podczas jesieni? Przyczyn takiego stanu jest kilka:
- Mniejsza podaż płynów – w chłodne dni kubek gorącej herbaty zyskuje wyraźną przewagę nad butelką zimnej wody mineralnej, ale ze względu na działanie moczopędne herbata nie nawadnia organizmu równie skutecznie co woda.
- Zmiany w diecie – wakacyjny jadłospis z reguły zawiera więcej świeżych owoców i warzyw, które w większości składają się przecież z wody. Znaczne ograniczenie ich spożycia nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie organizmu.
- Nadejście sezonu przeziębień – pogorszenie warunków atmosferycznych sprzyja infekcjom. Gdy w przebiegu zakażenia dochodzi do wzrostu temperatury ciała, wymiotów lub ostrej biegunki, ryzyko odwodnienia organizmu jest naprawdę wysokie. Dobrym tego przykładem są infekcje rotawirusowe u niemowląt i małych dzieci, które są w stanie odwodnić młody organizm w ekspresowo szybkim tempie.
Jak rozpoznać odwodnienie?
Zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu może prowadzić do utraty świadomości, ale zanim dojdzie do tak poważnego odwodnienia, pojawiać się będą inne, mniej groźne objawy, takie jak uczucie suchości w ustach, mniejsza objętość moczu i zmiana jego odcienia ze słomkowego na ciemnożółty, zmęczenie i zawroty głowy. U niemowląt stan odwodnienia objawia się sennością, brakiem łez podczas płaczu, zapadniętym ciemiączkiem oraz moczeniem mniejszej niż zwykle liczby pieluch.
Ryzyko wystąpienia niedoboru płynów i elektrolitów można zmniejszyć dzięki odpowiedniej podaży wody, ale czasem pomimo starań odwodnienie staje się faktem. Należy wówczas działać szybko i zdecydowanie. Na pierwszy ogień powinien pójść doustny płyn nawadniający taki jak ORSALIT® DRINK o pysznym truskawkowym smaku, który dostarczy nie tylko wodę, ale również elektrolity potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. ORSALIT® DRINK dostępny jest w gotowej butelce, preparat nie wymaga wcześniejszego przygotowania