Niewidoczne, a ważne dla zdrowia – co dzieje się z twoim ciałem, gdy brakuje mu elektrolitów?

Niewidoczne, a ważne dla zdrowia – co dzieje się z twoim ciałem, gdy brakuje mu elektrolitów?

Elektrolity to naładowane elektrycznie składniki mineralne, które regulują aktywność nerwów i mięśni, uczestniczą w procesach regeneracyjnych tkanek i oddziałują na ciśnienie krwi, jej odczyn oraz stan nawodnienia organizmu. Odpowiednie stężenie elektrolitów w płynach ustrojowych jest niezbędne, by procesy zachodzące w ciele człowieka przebiegały prawidłowo.

Skąd bierze się niedobór elektrolitów?

Poziom elektrolitów może ulec zmianie na skutek odwodnienia lub przewodnienia organizmu. Znacznie częstszym zjawiskiem jest odwodnienie, czyli nadmierna utrata płynów, do której może dojść na przykład w przebiegu ostrej biegunki lub po intensywnym treningu (gdy w jego trakcie nie przyjmowaliśmy żadnych płynów). Wzmożonej utracie płynów towarzyszy wówczas spadek stężenia elektrolitów, w szczególności sodu i potasu.

Jak objawia się niedobór jonów?

Zbyt niski poziom sodu w organizmie może wynikać z ograniczonej podaży pokarmów zawierających sód, intensywnego pocenia się lub częstego oddawania moczu. Spadek stężenia sodu może skutkować nadmierną produkcją hormonu antydiuretycznego, który powoduje zatrzymanie wody w nerkach, a co za tym idzie – ograniczenie wydalania moczu i zwiększenie podatności na rozwój kamicy nerkowej (zalegające w organizmie toksyny mogą wywołać stan zapalny w obrębie układu moczowego). U osób doświadczających niedoboru sodu mogą pojawić się następujące symptomy: nudności, wymioty, bóle głowy, brak łaknienia, rozdrażnienie, osłabienie mięśni, przemęczenie, halucynacje, a nawet śpiączka.

Do niedoboru potasu często dochodzi na skutek przyjmowania leków moczopędnych oraz w przebiegu biegunki lub wymiotów. Niewielki spadek stężenia potasu może nie wywołać żadnych objawów, ale gdy stan ten jest długotrwały, jego efektem może być obniżone wytwarzanie insuliny oraz wzrost poziomu cukru we krwi. Klasycznym objawem niedoboru potasu są skurcze mięśni, osłabienie, dezorientacja i przemęczenie. W ciężkich przypadkach może dojść do wystąpienia zaburzeń pracy serca i paraliżu.

Jak chronić się przed niedoborem elektrolitów?

Zbilansowana dieta i właściwa podaż płynów to podstawa, gdy zależy nam na zachowaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Ilość spożywanych napojów należy zwiększać w sytuacjach, gdy grozi nam odwodnienie, czyli podczas ćwiczeń; w gorące, letnie dni, kiedy pocimy się intensywniej; podczas przyjmowania niektórych leków oraz w przebiegu dolegliwości trawiennych, takich jak wymioty lub biegunka. Warto wówczas siegnąć po doustne preparaty nawadniające (np. ORSALIT®), które oprócz wody dostarczają elektrolity i tym samym chronią przed skutkami ich niedoboru.

Płyny nawadniające, takie jak ORSALIT®, są lepszym wyborem niż zwykła woda, ponieważ ich składniki, w tym glukoza, zostały dobrane w proporcjach, które zapewniają najbardziej efektywne wchłanianie elektrolitów i wody. W praktyce oznacza to, że nawadniają szybciej niż inne płyny. Doustne płyny nawadniające to bezpieczny wybór także dla dzieci – z myślą o najmłodszych opracowano smakowe wersje produktów o przyjemnym, owocowym smaku (np. ORSALIT® DRINK o smaku truskawkowym).