Niegroźna biegunka czy ostre zatrucie pokarmowe? Sprawdź, z czym masz do czynienia

Niegroźna biegunka czy ostre zatrucie pokarmowe? Sprawdź, z czym masz do czynienia

Gdy dokucza nam ból brzucha i biegunka, nie zastanawiamy się nad konkretną definicją problemu (ostre zatrucie pokarmowe, a może zwykła biegunka…?) – przede wszystkim zależy nam na szybkim zwalczeniu przykrych objawów i powrocie do formy. Nie oznacza to jednak, że przyczyna dolegliwości nie ma żadnego znaczenia. Wręcz przeciwnie, warto wiedzieć, z jaką przypadłością mamy do czynienia, by móc zastosować odpowiednie leczenie.

Czym różni się biegunka od zatrucia pokarmowego?

Ostre zatrucie pokarmowe i biegunka to przypadłości, które są ze sobą blisko związane, choć – co warto podkreślić – występują między nimi konkretne różnice:

Ostre zatrucie pokarmowe jest – jak sama nazwa wskazuje – efektem spożycia płynów lub pokarmów, w których obecne były chorobotwórcze drobnoustroje. W przebiegu zatrucia pokarmowego może pojawić się biegunka, ale to nie jedyny objaw chorobowy – typowe są także nudności, wymioty, skurcze brzucha i osłabienie organizmu.

Klasycznej biegunce mogą towarzyszyć inne symptomy, takie jak bóle brzucha i brak energii, ale – inaczej niż zatrucie pokarmowe – może ona mieć wiele różnych przyczyn (osłabienie mikroflory jelit po antybiotykoterapii, zespół jelita drażliwego, stres itp.).

Biegunka – czy zawsze jest niegroźna?

Ze względu na powszechność występowania biegunki, zwykło się uważać ją za niegroźny objaw. Wrażenie to jest w wielu przypadkach uzasadnione, każdy z nas ma przecież za sobą niejeden dzień, w którym motywem przewodnim były dolegliwości żołądkowe. Bagatelizowanie biegunki nie jest jednak dobrym pomysłem – czasem błaha z pozoru niedyspozycja kończy się pobytem w szpitalu. Jak to możliwe?

  • Gdy organizm w krótkim czasie traci duże ilości wody i elektrolitów, zaburzeniu ulega równowaga wodno-elektrolitowa. W praktyce oznacza to, że ciało chorego stopniowo przestaje funkcjonować w sposób prawidłowy.
  • Nawet niewielkie odwodnienie organizmu powoduje obniżenie sprawności intelektualnej, suchość w jamie ustnej i uczucie zmęczenia. Aby nie dopuścić do dalszej utraty płynów, ciało człowieka broni się przed dalszym odwodnieniem poprzez mniejsze wydalanie moczu.
  • Zalegajace w drogach moczowych toksyny mogą doprowadzić do rozwoju kamicy nerkowej.
  • Postępujące odwodnienie nierzadko wymaga dożylnego nawadniania w warunkach szpitalnych, a w skrajnych przypadkach może zakończyć się zapadnięciem pacjenta w śpiączkę.

Oczywiście tylko niewielki odsetek osób doświadczających biegunki trafia do szpitala – większość radzi sobie z tym problemem na tyle dobrze, że podawanie kroplówki nie ma uzasadnienia. Na czym polega ich sekret? Przepis na leczenie biegunki jest niezmienny od lat, a jest nim spożywanie napojów. Podaż płynów przywraca bowiem właściwy poziom nawodnienia organizmu i chroni narządy wewnętrzne przed niepożądanymi skutkami niedoboru wody.

Jak nawadniać organizm?

Po jakie napoje warto sięgnąć w celu zapobiegnięcia odwodnieniu? Dobrym wyborem są doustne płyny nawadniające, takie jak ORSALIT®, które mają w swoim składzie nie tylko wodę, ale również elektrolity oraz glukozę. Składniki te są dobrane w ilościach, które gwarantują optymalne wchłanianie wody w organizmie i tym samym zmniejszają ryzyko odwodnienia. Doustne płyny nawadniające są godne polecenia także w przypadku zatrucia pokarmowego objawiającego się biegunką lub wymiotami.