Najczęstsze przyczyny wymiotów u dzieci

Najczęstsze przyczyny wymiotów u dzieci

Każda niedyspozycja zdrowotna u dziecka jest źródłem dyskomfortu, ale wymioty należą do najbardziej nielubianych przez najmłodszych i ich rodziców przypadłości. Gwałtowne wymioty bywają niebezpieczne dla zdrowia – w krótkim czasie osłabiają młody organizm i odbierają małemu pacjentowi apetyt, narażając go na odwodnienie. Jakie są ich główne przyczyny?

Zapalenie żołądka i jelit

Przypadłość ta, określana również mianem grypy żołądkowej, tak naprawdę nie ma nic wspólnego z grypą. Objawy nieżytu żołądka i jelit, w tym wymioty, pojawiają się u dzieci na skutek:

  • zarażenia rotawirusami;
  • spożycia skażonej bakteriami, wirusami lub pasożytami żywności;
  • zaniedbań higienicznych, np. niemycia rąk przed posiłkami.

Ryzyko rozwoju stanu zapalnego w przewodzie trawiennym można zmniejszyć dzięki skrupulatnej troski o czystość w kuchni i z pomocą dobrych nawyków higienicznych, wpajanych najmłodszym od pierwszych lat życia.

Zatrucie pokarmowe

Niedogotowane jedzenie lub źle przechowywana żywność (zwłaszcza mięso, nabiał i jaja) może spowodować wzrost i namnażanie się bakterii w produktach oraz daniach spożywanych przez dzieci. Oprócz wymiotów mogą się wówczas pojawić także inne objawy, na przykład biegunka, skurcze i bóle brzucha.

Alergia lub nietolerancja pokarmowa

Wymioty, które pojawiają się po zjedzeniu dania zawierającego nieodpowiedni produkt spożywczy, są zwykle oznaką uczulenia lub nietolerancji pokarmowej. Ból brzucha, nudności i wymioty mogą wystąpić już po kilku minutach od posiłku lub po upływie kilku godzin.

Do pokarmów, które najczęściej wywołują reakcję alergiczną u dzieci należą: orzechy ziemne, mleko krowie, jaja, ryby i pszenne produkty zbożowe. Warto jednak podkreślić, że w zasadzie każdy dostępny w sklepach produkt spożywczy może być źle tolerowany przez organizm dziecka.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Gwałtowne wymioty to znak, iż organizm malca chce możliwie szybko pozbyć się substancji, które mogą być dla niego toksyczne. Właśnie z tego powodu hamowanie wymiotów nie ma większego sensu – odruch jest na tyle silny (i w zasadzie korzystny dla zdrowia, choć przykry dla chorego), że nie należy z nim walczyć. Wskazane jest natomiast uzupełnienie płynów oraz elektrolitów, które dziecko traci, wymiotując.

Jak nawodnić organizm malca i przywrócić mu dobre samopoczucie?

  • Po każdym epizodzie wymiotów odczekać chwilę i podaj dziecku łyżeczkę doustnego płynu nawadniającego, który oprócz wody ma w swoim składzie elektrolity niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poczekaj kilka minut, by sprawdzić, czy podaż płynów jest już dobrze tolerowana przez układ pokarmowy malca, i ponów tę czynność. Preparat nawadniający (np. ORSALIT® DRINK o truskawkowym, lubianym przez najmłodszych smaku) podawaj dziecku stopniowo – małe łyki pomogą przyswoić napój i nie spowodują kolejnego ataku wymiotów.
  • Wstrzymaj się z gotowaniem posiłków dla małego pacjenta – pierwsze produkty o stałej konsystencji dziecko będzie mogło zjeść dopiero po upływie sześciu godzin od ostatnich dolegliwości żołądkowych! Do tego czasu malec może jeść pokarmy o neutralnym smaku, np. tosty. Następnie można wzbogacić jego dietę o kleik ryżowy lub płatki zbożowe, a gdy i te są dobrze przyswajane, na talerzu mogą pojawić się słone produkty oraz żywność zawierająca duże ilości węglowodanów i białka. Niewskazane jest podawanie dziecku pikantnych ani tłustych dań.

Wymioty to uciążliwa przypadłość, bez względu na przyczynę. Na szczęście, u większości dzieci przykre objawy nie trwają długo, a ich skutkom – w tym odwodnieniu – można skutecznie zapobiegać z pomocą specjalistycznych płynów nawadniających.