Męczące wymioty u dzieci i niemowląt

Męczące wymioty u dzieci i niemowląt

Prawidłowa reakcja na wymioty u dziecka sprowadza się do zapewnienia bezpiecznego dla zdrowia poziomu nawodnienia organizmu i niedopuszczeniu do odwodnienia. Gdy dziecko skończy wymiotować należy odczekać kwadrans i podać mu płyn.

Wymioty mogą być objawem poważnej choroby

Wymioty u niemowlaka, rocznego dziecka, a nawet ucznia mogą być wywołane różnymi przyczynami, ale zawsze objawiają się poprzez zwracanie treści z przewodu pokarmowego. Długotrwałe, intensywne wymioty u dzieci, połączone z krwią bądź takie, których przebieg charakteryzują niepokojące objawy (apatia, senność, nasilony ból brzucha lub głowy) mogą być przejawem poważnych chorób i warto udać się w takiej sytuacji do lekarza.

Czym nawadniać przy wymiotach?

Czym nawadniać przy wymiotach?

 

Powszechnie zalecanym preparatem do nawadniana w takiej sytuacji są tzw. doustne płyny nawadniające, posiadające odpowiednio dobrany skład elektrolitów i glukozy. Celem podania DPN jest zapewnienie organizmowi dziecka dawki jonów, wydalonych uprzednio przez organizm. Dużym atutem tych płynów jest ich szybka i łatwa przyswajalność. Ponadto przyspieszają wchłanianie wody w jelitach. W sytuacji, gdy nie posiadamy w domowej apteczce DPN można podać dziecku niegazowaną wodę mineralną albo słabą herbatę. Należy unikać w takim wypadku soków owocowych, napojów gazowanych oraz sztucznie barwionych.

Jeżeli w domowej apteczce nie ma doustnego płynu nawadniającego, to najlepiej podać dziecku niegazowaną wodę mineralną lub słabą herbatkę. Nie należy podawać soków ani napojów gazowanych lub sztucznie barwionych (nawet po odgazowaniu lub rozcieńczeniu wodą).

Jak podawać płyny?

Gdy wymioty u niemowląt oraz starszych dzieci ustaną należy odczekać kwadrans. Po tym czasie można podać dziecku płyn, zwracając uwagę na bardzo powolne jego spożywanie – po łyżeczce lub po jednym łyku. Jest to konieczne z powodu dużej drażliwości organizmu, który pod wpływem zbyt łapczywego spożycia płynów może zostać sprowokowany ponownie do wymiotów. W sytuacji, gdy pomimo prób pojenia wymioty u dziecka nie ustępują albo jego stan się pogarsza, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza.

dr n. med. Kinga Kowalska-Duplaga, Klinika Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia w Krakowie-Prokocimiu