Leczenie niestrawności. Naturalne sposoby na ból brzucha u dzieci

Leczenie niestrawności. Naturalne sposoby na ból brzucha u dzieci

Dzieci dość często cierpią na różnego rodzaju problemy trawienne. Najwięcej maluchów skarżących się na ból brzucha jest w wieku między 4 a 8 lat. Jak pomóc swojemu potomkowi i szybko przywrócić mu dobre samopoczucie?

Niestrawność u dzieci jest uciążliwym problemem, ponieważ sprawia, że maluch czuje się bardzo niekomfortowo, jest płaczliwy, nie chce się bawić, pić, jeść ani spać. Na szczęście jest wiele domowych sposobów, które dobrze leczą niestrawność. Można je stosować także u małych dzieci.

Główne objawy niestrawności u dziecka

  • Ból brzucha
  • Złe samopoczucie, marudzenie
  • Przelewanie się w jelitach
  • Biegunka
  • Zaparcia
  • Twardy brzuch
  • Nudności
  • Wymioty
  • Uczucie sytości po niewielkim posiłku
  • Dyskomfort w nadbrzuszu

Powyższe objawy nie muszą występować równocześnie, żebyśmy mówili o niestrawności. Nawet pojedyncze symptomy z tej listy mogą świadczyć o problemie z trawieniem u naszego dziecka.

Niestrawność bardzo często występuje z powodu spożycia pokarmów ciężkostrawnych lub po prostu przejedzenia się. Czasami jest efektem zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, a także reakcją dziecka na stres.

Co na niestrawność? – domowe sposoby

Rodzice dzieci skarżących się na ból brzucha powinni zastosować sprawdzone domowe sposoby. Jeśli jednak w ciągu dwóch dni samopoczucie maluszka się nie poprawi lub dolegliwości będą się nasilać, to wskazana jest szybka konsultacja lekarska.

Dziecko z dolegliwościami trawiennymi powinno otrzymywać lekkie posiłki. Najlepiej niech to będą duszone warzywa i chude mięso. Niewskazane są potrawy smażone, owoce cytrusowe, słodycze i produkty przetworzone, jak np. chipsy czy dania z torebki. Ważne jest, aby dziecko jak najwięcej piło, ponieważ dobre nawodnienie organizmu to też zdecydowanie sprawniejsze trawienie.

U dzieci z bardzo silną niestrawnością, której towarzyszą nudności czy nawet wymioty, wskazane jest, aby przez 3 dni podawać im sucharki i kleiki. W takim wypadku nie powinno się leczyć dziecka w domu tylko od razu udać się do lekarza na konsultacje, ponieważ wysoce prawdopodobne jest, że maluch złapał wirusa żołądkowego, szczególnie jeśli aktualnie uczęszcza do przedszkola lub szkoły.

Inne domowe sposoby leczenia niestrawności to picie naparu z mięty czy rumianku. Na niestrawność objawiającą się zaparciami dobrze pomagają także napary z siemienia lnianego, które warto przygotować nawet dzień wcześniej.

Objawy przejedzenia u dziecka

Przejedzenie u malucha najłatwiej można rozpoznać po dwóch objawach. To przede wszystkim odbijanie się i powiększenie brzucha, które jest widoczne gołym okiem. Dziecko może też być rozleniwione i rozdrażnione.

Bardzo często zdarza się też tak, że niemowlę aż wymiotuje z przejedzenia. Jest to związane z tym, że wiele dzieci je łapczywie, przez co pochłania zbyt duże ilości pokarmu i powietrza. Taką sytuację warto zdiagnozować u lekarza pediatry, ponieważ łapczywe jedzenie może być objawem np. refluksu żołądkowo-przełykowego.

Wymioty u dziecka – sposoby leczenia

Rodzice bardzo często zauważają wymioty u rocznego dziecka chodzącego do żłobka. W takiej sytuacji przyczyną dolegliwości możemy być zakażenie wirusem rota. Dodatkowo pojawia się osłabienie i również biegunka. Leczenie choroby polega na początku na niehamowaniu wymiotów i biegunki, aby organizm mógł się oczyścić z wirusa. W drugiej kolejności podaje się leki zatwardzające i syropy na zakażenia pokarmowe.

Niestety nie ma skutecznych domowych metod na wymioty u dzieci. Jedyne co warto robić, to zwrócić uwagę na odpowiednie napajanie dziecka, aby nie nabawiło się ono niebezpiecznego odwodnienia. W tym celu należy jak najczęściej podawać mu wodę niegazowaną w małych ilościach. Dobre są też specjalne preparaty nawadniające, które można kupić w aptekach w postaci płynów gotowych do podania lub proszku, z którego trzeba samodzielnie przygotować napój.

Niestrawność i towarzysząca jej biegunka lub wymioty to duże zagrożenie odwodnienia organizmu. U dzieci następuje ono zdecydowanie najszybciej. Zawsze kiedy podejrzewamy, że dziecko może się odwodnić, należy je dokładnie obserwować. Pierwsze objawy odwodnienia to zmęczenie i silne pragnienie. Następnie pojawia się suchość w ustach i jeśli do tego momentu nie nawodnimy ciała, to w dalszej kolejności może pojawić się także problem z połykaniem i ból gardła, spowodowany zahamowaniem wydzielania śliny.

Domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci mogą polegać też na podaniu specjalnego napoju łagodzącego dolegliwości, jak własnoręcznie przygotowany kompot z jabłek. Nie należy dodawać do niego cukru, tylko zrobić go na bazie samych owoców. Trzeba dać dziecku taki napój dopiero po przestudzeniu, bo zbyt ciepły może zaostrzyć torsje. Kompot z jabłek działa dobrze na funkcje trawienne oraz dostarcza potrzebnej witaminy C.

Dzieci z różnego rodzaju problemami trawiennymi powinny jak najwięcej wypoczywać. Podczas snu i leżenia w łóżku organizm może nabrać sił, których tak bardzo mu brakuje w trakcie niestrawności, wymiotów czy biegunki.