Jakie napoje nawadniają skuteczniej niż woda?

Jakie napoje nawadniają skuteczniej niż woda?

Woda może wydawać się oczywistym wyborem, gdy zależy nam na skutecznym nawodnieniu organizmu, ale jak pokazują wyniki licznych badań, istnieją napoje, które chronią przed odwodnieniem w bardziej efektywny sposób. DPN, czyli doustne płyny nawadniające, to zdecydowanie najlepsza opcja zwalczania niedoboru płynów i elektrolitów. Dlaczego?

Spadek nawodnienia organizmu

Niedobór płynów w ciele człowieka ma miejsce, gdy ilość utraconej wody jest większa niż ilość przyjmowanych napojów. Do głównych przyczyn takiego stanu należą:

  • Niedostosowanie podaży płynów do warunków atmosferycznych – w upalne letnie dni powinnaś pić więcej, by uzupełnić straty wody wywołane nasilonym poceniem się (organizm wydziela większe ilości potu, by uniknąć przegrzania pod wpływem wysokiej temperatury powietrza).
  • Nieefektywne nawadnianie organizmu podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych – jeśli uprawiasz sport, ale zapominasz o piciu podczas treningu lub spożywasz napoje o wysokiej osmolarności (np. soki owocowe), które nasilają utratę wody zamiast jej zapobiegać, możesz odwodnić się w zaskakująco krótkim czasie.
  • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe – wymioty i biegunka mogą wyraźnie osłabić twój organizm i zaburzyć naturalną równowagę wodno-elektrolitową, jeżeli w porę nie zastosujesz skutecznego leczenia w postaci doustnego płynu nawadniającego takiego jak ORSALIT®. Apteczne preparaty nawadniające dostarczają wodę i elektrolity (np. sód i potas), dzięki czemu korzystnie wpływają na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.
  • Gorączka – wzrost temperatury ciała powoduje pocenie się, dlatego w trakcie leczenia infekcji, którym towarzyszy gorączka należy mieć na sobie lekkie, przewiewne ubrania (zasada ta dotyczy zwłaszcza niemowląt i małych dzieci, które odwadniają się szybciej niż dorośli).

 DPN – dlaczego działa szybciej niż woda?

Sekret działania doustnych płynów nawadniających leży w ich niskiej osmolarności, która sprawia, że pod względem składu DPN są bliższe płynom ustrojowym niż zwykła woda, a co za tym idzie – są łatwiej przyswajalne przez organizm. Dobór ilościowy i jakościowy substancji zawartych w preparatach takich jak ORSALIT® jest niezwykle precyzyjny, dzięki czemu w krótkim czasie przywracają one równowagę wodno-elektrolitową i chronią organizm przed groźnymi skutkami odwodnienia, np. przed zaburzeniami świadomości.

Jaki płyn nawadniający wybrać?

Klasyczny DPN (np. ORSALIT®) sprawdzi się w każdej sytuacji, ale jeśli zależy ci na konkretnym aspekcie jego działania, sięgnij po preparaty nawadniające o specjalnych właściwościach:

  • Ostra biegunka, której towarzyszy znaczna utrata płynów i elektrolitów to wskazanie do zastosowania innowacyjnego produktu ORSALIT®plus smektyn, który hamuje biegunkę i skutecznie nawadnia organizm.
  • Jeśli szukasz smacznego preparatu nawadniającego dla dziecka, wybierz  ORSALIT®DRINK o wyjątkowym, truskawkowym smaku, który przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym maluchom. ORSALIT® DRINK jest gotowy do spożycia, w praktycznej butelce, dzięki czemu jest wygodny w użyciu, gdy jesteś poza domem, na przykład w podróży.
  • Gdy oprócz nawodnienia zależy ci na odżywieniu organizmu i wzmocnieniu osłabionego organizmu wybierz ORSALIT®nutris – doustny płyn nawadniający wzbogacony laktoalbuminą, która dostarcza niezbędnych organizmowi aminokwasów egzogennych.

Woda to lepszy wybór niż coca-cola lub słodzone napoje owocowe, ale gdy pojawia się ryzyko odwodnienia, nie miej złudzeń – prawidłowy stan nawodnienia organizmu najszybciej przywrócą doustne płyny nawadniające.