Jak leczyć biegunkę?

Jak leczyć biegunkę?

Biegunka najczęściej pojawia się wskutek zakażenia przewodu pokarmowego przez wirusy lub bakterie, jednak nie są to jedyne możliwe przyczyny – źródło dolegliwości może być o wiele poważniejsze! Sprawdź, co robić, gdy pojawia się biegunka.

Jakie są przyczyny biegunki?

Biegunką nazywa się stan, gdy w ciągu doby oddaje się więcej niż 3 razy stolec w formie płynnej, półpłynnej lub papkowatej, nieukształtowanej. Biegunka nie jest chorobą samą w sobie, jest objawem innych problemów organizmu: walki z zakażeniem czy zatruciem lub choroby.

W przypadku biegunki wywołanej przez wirusy (potocznie zwaną grypą jelitową lub żołądkową, jelitówką), do zatrucia najczęściej dochodzi drogą pokarmową. Oprócz samej biegunki pojawiają się takie objawy jak nudności lub wymioty, bóle brzucha. Czasem – zwłaszcza u małych dzieci i osób w podeszłym wieku – może dojść do podwyższenia temperatury ciała i gorączki. Bardzo podobne objawy towarzyszą zakażeniu bakteriami. Może do niego dojść poprzez zjedzenie produktu je zawierającego albo przez nieprzestrzeganie zasad higieny.

Biegunki mogą być efektem nadwrażliwości jelit – wtedy warto wzmacniać ich mikroflorę poprzez przyjmowanie probiotyków oraz starać się unikać drażniących pokarmów. Zazwyczaj są to dania bardzo gorące albo bardzo zimne, ostre lub orientalnie doprawione. W przypadku alergii pokarmowych należy przeprowadzić testy, aby móc wykluczyć z diety konkretne produkty.

Czasem biegunka jest reakcją na tle nerwowym na stres. W takim przypadku wystarczy na kilka dni przed stresującym wydarzeniem przyjmować leki uspokajające, a w ważnym dla nas dniu można wziąć środki o działaniu zapierającym.

Szczególny niepokój powinien wzbudzić znajdujący się w stolcu śluz, krew lub ropa – wydzieliny te mogą oznaczać poważne choroby, m.in. zespół jelita drażliwego lub różnego typu zapalenia jelit (w tym np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Każdorazowe wystąpienie takich objawów należy skonsultować z lekarzem!

Ile trwa biegunka?

Zwykła biegunka zazwyczaj trwa kilka dni – jeżeli trwa do 10 dni, mówimy o biegunce ostrej. Jeśli dolegliwość nie opuszcza nas przez dłuższy okres, mowa o biegunce przewlekłej.

To, ile trwa biegunka, także zależy od przyczyny. Jeśli jest ona przewlekła i często nawraca, może być symptomem poważnych chorób. Dlatego nie powinno się ignorować takich dolegliwości i należy udać się z nimi do lekarza.

Odwodnienie – jak zapobiec odwodnieniu wskutek biegunki?

Pojawia się jedno podstawowe pytanie, gdy atakuje nas biegunka – co robić? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Niezależnie bowiem od przyczyny dolegliwości, biegunka może doprowadzić do śmiertelnie niebezpiecznego – zwłaszcza dla niemowląt, małych dzieci i starszych osób – odwodnienia.

Podczas biegunki oddajemy wielokrotnie w ciągu dnia półpłynny, płynny lub wodnisty stolec, a to może doprowadzić do odwodnienia organizmu. W czasie biegunki tracimy jednak nie tylko wodę, ale również elektrolity. Aby nie dopuścić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, przez cały czas występowania biegunki trzeba pić duże ilości płynów. Powinna to być woda mineralna niegazowana lub izotoniki –nigdy nie sięgamy po soki i napoje gazowane, które mogą zwiększyć intensywność biegunki.

Jeżeli biegunce towarzyszą również wymioty (które również przyczyniają się do odwodnienia), przyjmowania płynów należy pilnować jeszcze bardziej! Ponieważ duże porcje mogą powodować kolejny atak wymiotów, należy pić po kilka łyków, jednak bardzo często.

W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów odwodnienia (apatia i rozdrażnienie, ciągłe uczucie łaknienia, wiotka skóra, zapadnięte oczy, skąpomocz), należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Biegunka – jak leczyć?

Kiedy zadbamy o nawodnienie organizmu, należy przejść do leczenia. Środki zapierające nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, ponieważ hamują nie tylko biegunkę, ale też perystaltykę jelit. Tym samym w organizmie pozostają uwięzione zarazki, bakterie i wirusy, powodujące ataki. Zalecane jest jednak podawanie węgla leczniczego, który wyłapuje z przewodu pokarmowego szkodliwe substancje i toksyny, dzięki czemu łagodzi biegunkę i towarzyszące jej dolegliwości. Aby wiedzieć, jak zwalczyć biegunkę, najlepiej jest najpierw znać jej przyczynę – wtedy dopiero jesteśmy w stanie nie tylko zatrzymać ataki, ale wyleczyć powód ich występowania.

W większości przypadków pierwszym krokiem leczenia jest wdrożenie odpowiedniej ścisłej diety. Powinny się w niej znaleźć sucharki i krakersy (bez soli!), gotowane warzywa i owoce, delikatnie osolone zupy, ryże i makarony, kleiki zbożowe. Jeżeli biegunce towarzyszą bóle brzucha, można zastosować leki rozkurczowe, a w przypadku gorączki zbijające temperaturę.

W przypadku odwodnienia lub bardzo silnych i nieustających ataków biegunki, należy od razu skontaktować się z lekarzem. Wtedy zazwyczaj zalecany jest posiew kału. Gdy wyniki badania wskażą zatrucie przez bakterie (np. salmonelli), choremu podawane są odpowiednie antybiotyki oraz preparaty wyrównujące gospodarkę wodno-elektrolitową.

Jeżeli stolec w czasie biegunki zawiera śluz, krew lub ropę, powinny zostać wykonane szczegółowe badania gastroenterologiczne. Objawy te mogą wskazywać poważne choroby, m.in. jelit – o toku ich leczenia zawsze decyduje lekarz. W każdym takim przypadku zalecane jest przyjmowanie probiotyków, które wspierają florę bakteryjną jelit i tym samym załagodzą dolegliwości.