Grypa żołądkowa – objawy i leczenie

Grypa żołądkowa – objawy i leczenie

Grypa żołądkowa to infekcja przewodu pokarmowego, obejmująca żołądek oraz jelito cienkie. U osób dorosłych najczęściej wywoływana jest przez norowirusy, a u dzieci – rotawirusy. Norowirusy są bardziej zjadliwe od rotawirusów. Ich materiał genetyczny tworzy pojedyncza nić RNA. Naukowcy wyodrębnili ok. 5 grup genowych, w skład których wchodzi co najmniej 35 genotypów. Patogeny te bardzo szybko mutują i szacuje się, że są przyczyną ponad 90% wszystkich przypadków niebakteryjnych infekcji układu pokarmowego na świecie. Objawy zakażenia wirusem pojawiają się w ciągu 24 do 48 godzin od kontaktu z patogenem. Dorosły organizm ludzki, dzięki układowi odpornościowemu potrafi w ciągu kilku dni zwalczyć zakażenie, warto więc wspomagać go, przyjmując probiotyki już przy pierwszych oznakach osłabienia organizmu.

grypa rysunek

Model komputerowy Rotawirusa, utworzony na podstawie zdjęć z mikroskopu elektronowego

Źródło: Graham Beards created this work entirely by himself. Transfer from English Wikipedia

Rotawirusy zostały podzielone na 5 głównych grup, z czego tylko 3 wywołują infekcje u ludzi – najczęściej u dzieci. Rotawirus łatwo przystosowuje się do zmiennych warunków środowiska zewnętrznego i bardzo szybko przenosi się na człowieka drogą pokarmową (przez żywność i wodę), kropelkową (przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną) oraz przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Grypą żołądkową można się zarazić od osoby chorej jeszcze kilka dni po jej wyzdrowieniu. Rotawirus potrafi przeżyć poza organizmem ludzkim nawet przez 2 miesiące. Zniszczyć go można dopiero po 30 minutach w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza.

Grypa żołądkowa – objawy

Grypa żołądkowa częściej występuje w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm człowieka jest osłabiony. Rozwija się w ciągu jednego, do dwóch dni od momentu zakażenia. Objawy zalicza się do szczególnie nieprzyjemnych, a należą do nich: wodnista, ostra biegunka (ilość wypróżnień sięga często 20 razy w ciągu doby), nudności i wymioty. Może towarzyszyć im ból brzucha i głowy, apatia, ogólne osłabienie, bóle mięśni, brak apetytu, gorączka i dreszcze. Często obserwuje się też brak reakcji organizmu na przyjmowane leki. Objawy te mogą mieć również bardziej dramatyczny przebieg (wysoka gorączka – ok. 39 do 40 stopni Celsjusza, a nawet utrata przytomności), a ich następstwa są szczególnie groźne u dzieci, osób w podeszłym wieku i osłabionych (choroba może trwać nawet do 9 dni). Leczenie przeprowadza się często w warunkach szpitalnych. Objawy „jelitówki” pojawiają się nagle, bez wcześniejszych symptomów osłabienia lub nudności. Chory czasami nie zdąży dojść do toalety. Grypę żołądkową łatwo odróżnić od zwykłego zatrucia pokarmowego po gwałtownym przebiegu i równie szybkim wyzdrowieniu, które zwykle następuje po dwóch, trzech dniach. Biegunka jest bardzo wodnista, jednak z reguły nie towarzyszy jej przykry zapach. Wraz z licznymi wymiotami może łatwo doprowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu.

Grypa żołądkowa u dzieci


Im dziecko jest młodsze, tym objawy choroby są silniejsze, a skutki mogą okazać się bardziej groźne. Co na grypę żołądkową u dzieci najlepiej zastosować? Lekarze zalecają przede wszystkim spokój i nawadnianie. Ponieważ częste biegunki i wymioty prowadzą w krótkim czasie do zachwiania homeostazy ustroju dziecka, podstawą leczenia jest szybkie wyrównanie niedoborów wodno-elektrolitowych i utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia. Dziecku można podawać wodę mineralną (niegazowaną), słabą herbatę, napar z rumianku, czy koperku. Najlepiej jednak sprawdzają się specjalne płyny nawadniające, zawierające elektrolity, np. Orsalit dla dzieci. Powinny one stanowić podstawę wyposażenia domowej apteczki każdej mamy. Dieta, o ile dziecko w ogóle będzie chciało jeść, powinna być lekkostrawna (kleik ryżowy, marchwianka). „Jelitówka” u dzieci najczęściej mija samoistnie, po około trzech dniach, jeśli się przedłuża lub w razie zauważenia niepokojących objawów odwodnienia, należy jak najszybciej udać się do szpitala (hospitalizacja może trwać nawet 9 dni). Odwodnienie łatwo rozpoznać po suchych, spierzchniętych ustach, zapadniętych oczodołach, płaczu „bez łez” i rzadkim oddawaniu moczu, który przybiera ciemną barwę. Szczególnie niebezpieczny przebieg choroba może mieć u niemowląt. Z powodu ich niskiej wagi oraz trudności z podawaniem napojów, stosunkowo szybko dochodzi do odwodnienia organizmu, co łatwo zaobserwować po zapadającym się strzemiączku. Konieczne jest wówczas podanie kroplówki w warunkach szpitalnych.

Grypa żołądkowa – leczenie dorosłych

Infekcja norowirusem u osoby dorosłej zwykle mija samoistnie, a leczenie opiera się głównie na nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu elektrolitów. Co na grypę żołądkową zalecają podawać lekarze? Głównie preparaty zawierające probiotyki i elektrolity oraz leki łagodzące dolegliwości bólowe, czy gorączkę. Ponieważ choroba jest bardzo zaraźliwa, należy szczególnie dbać o zachowanie higieny w domu, w którym przebywa osoba zarażona. Powinno się myć i odkażać urządzenia sanitarne po każdym ich użyciu przez chorego, często myć ręce, szczególnie przed przygotowywaniem posiłków oraz odkażać przedmioty, które były dotykane przez chorego (np. klamki, klawiaturę komputera, czy pilota). Nie wyeliminuje to zagrożenia, jednak znacznie zmniejszy ryzyko zachorowania, jakie niesie za sobą grypa żołądkowa. Ile trwachoroba? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej mija ona po dwóch, czy trzech dniach, ale zdarza się też (szczególnie gdy organizm jest osłabiony), że przedłuża się do tygodnia, a nawet 10 dni.

Jak ustrzec się przed zakażeniem? Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny, myć owoce, warzywa i ręce przed jedzeniem oraz nie pić nieprzegotowanej wody.