Domowe sposoby na biegunkę – sprawdzone metody

Domowe sposoby na biegunkę – sprawdzone metody

Biegunka należy do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości układu pokarmowego, nawet jeśli nie towarzyszą jej dodatkowo wymioty, czy ból brzucha. Ważne jest, aby szybko i odpowiednio na nią zareagować, co może znacznie złagodzić jej przebieg i skrócić proces zdrowienia.

Przyczyny biegunki

Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywołać biegunkę. Niektóre z nich są poważne – na przykład choroby układowe: alergie pokarmowe, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita wrażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, nowotwór, czy nadczynność tarczycy. Innym powodem jest zakażenie bakteriami. Często jednak rozwolnienie to wynik niestrawności. Można je spowodować przez spożycie zbyt obfitego lub ciężkostrawnego posiłku, jedzenie tuż przed snem lub nieodpowiednie zestawienie niektórych potraw (np. jeśli śliwki, kiełbasę lub kiszone ogórki popije się mlekiem). Domowe sposoby na zatrzymanie biegunki pozwalają zwalczyć problem w ciągu kilku dni. W okresie zimowego osłabienia organizmu wiele osób choruje na tzw. grypę jelitową, wywoływaną przez rotawirusy i norowirusy. Podczas biegunki z organizmu człowieka ubywa znaczna ilość wody, dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Na czym polega odwodnienie?

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się od 60 do 70% wody (u dzieci jeszcze więcej). Jeśli jej poziom ulegnie znacznemu obniżeniu, spowoduje to zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej. Dochodzi wówczas do zakłócenia podstawowych procesów metabolicznych, przede wszystkim nieprawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, wydalniczego oraz nerwowego. Odwodnienie można rozpoznać po silnym uczuciu pragnienia, suchości w ustach (brak śliny), zmniejszeniu ilości oddawanego moczu oraz zmianie jego koloru na ciemno-żółty i zapadnięciu gałek ocznych. Do odwodnienia u dzieci dochodzi znacznie szybciej niż u osób dorosłych. Maluchy stają się wtedy apatyczne, płaczowi nie towarzyszą łzy, są marudne, skarżą się na ból i zawroty głowy. Mogą wystąpić u nich bolesne skurcze i drżenie mięśni. Utrata wody podczas biegunki wiąże się również ze zmniejszeniem stężenia elektrolitów, do których należą sole wapnia, magnezu, sodu i potasu. Pełnią one, obok wody, kluczową rolę we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Zapewniają między innymi prawidłową pracę mięśni, serca i nerek, dbają o utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi, biorą udział w przenoszeniu impulsów nerwowych oraz pełnią funkcję katalizatorów w wielu enzymach. Dlatego odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne i bezpośrednio zagraża życiu człowieka.

Domowe sposoby na biegunkę

Niestrawności często towarzyszy biegunka. Domowe sposoby pomagają szybko ją zwalczyć i znacznie złagodzić występujące dolegliwości. Dawniej uważano, że dobrze jest dać odpocząć trochę jelitom, stosowano więc jednodniową głodówkę. Następnego dnia osobie chorej podawano gotowany ryż i zupę marchwiową, sucharki lub czerstwą bułkę. Przez kilka następnych dni stosowano lekkostrawną dietę. Obecnie wielu lekarzy w dalszym ciągu zaleca taką właśnie metodę na łagodzenie przykrych objawów niestrawności. Przy zatruciu pokarmowym dobre efekty przynosi podanie węgla aktywowanego, który pochłania toksyny i zmniejsza podrażnienie błon śluzowych. Specyfik dostępny jest w aptece bez recepty i powinien znajdować się na wyposażeniu każdej apteczki. Domowe sposoby na zatrzymanie biegunki, przekazywane z pokolenia na pokolenie, od wielu lat przynoszą dobre efekty. Należy tutaj zaliczyć przede wszystkim częste picie małymi łykami herbatki z ziół o działaniu przeciwzapalnym, kojącym i uspokajającym. Mogą to być na przykład: nagietek, szałwia, rumianek, mięta, melisa. Nagietek, szałwia oraz rumianek wykazują silne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Mięta działa rozkurczowo, dzięki czemu łagodzi bóle brzucha, ponadto likwiduje wzdęcia, często towarzyszące biegunce. Z powodzeniem można również wykorzystać napar z owoców i liści borówki. Wykazuje on działanie przeciwbiegunkowe, ściągające oraz przeciwbakteryjne. W dzisiejszych czasach, kiedy dokładnie poznano rolę elektrolitów w organizmie oraz działanie układu immunologicznego człowieka, znacznie wzbogacono metody stosowane na rozwolnienie. Domowe sposoby stosowane w leczeniu biegunki uzupełnia się podawaniem specjalnych płynów zawierających elektrolity oraz probiotyków, wspomagających florę bakteryjną układu pokarmowego. Jeśli przyczyną biegunki są silne emocje, stres lub lęk, należy w miarę możliwości odizolować osobę chorą od negatywnych bodźców, ułożyć ją w ciepłym, przytulnym miejscu i podawać jej herbatkę z melisy i głogu. Ma ona działanie kojące na układ nerwowy, wycisza i uspokaja. Głóg działa ponadto przeciwskurczowo, reguluje ciśnienie krwi i wzmacnia mięsień sercowy.

Biegunka u dziecka – domowe sposoby

Jeśli u dziecka wystąpi silna biegunka, może doprowadzić do silnego odwodnienia w bardzo krótkim czasie. Aby temu zapobiec, należy chorego poić, nawet czystą wodą mineralną (niegazowaną). W aptekach dostępne są bez recepty płyny nawadniające, przeznaczone specjalnie dla dzieci (jak np. orsalit). Posiadają one odpowiednią osmolarność i właściwie dobrane stężenie glukozy i elektrolitów. Produkowane są w różnych smakach i zapachach, co sprawia, że łatwo namówić dziecko do ich wypicia. Warto również podawać probiotyki, które znacznie wspomogą układ odpornościowy w walce z biegunką. Niemowlęta karmione piersią, u których wystąpi rozwolnienie, powinny być często pojone między posiłkami (najlepiej słabym naparem z rumianku, który można lekko osłodzić glukozą). Jeśli dziecko korzysta z butelki, należy mieszankę znacznie rozwodnić. Wskazana jest konsultacja z lekarzem, aby ustalić właściwe proporcje. Niemowlętom i małym dzieciom nie wolno podawać do picia wody gazowanej, soków owocowych, coca-coli, rosołu, ani płynów nawadniających dla sportowców. Nie jest również wskazane podawanie bez konsultacji z pediatrą leków powstrzymujących biegunkę i wymioty, ponieważ w przypadku infekcji patogeny zatrzymywane są wówczas w organizmie, pogarszając stan zdrowia. Dzieciom powyżej 2. roku życia można podać marchwiankę i kleik ryżowy oraz jogurt (zawiera naturalne probiotyki). Już przy pierwszych objawach odwodnienia należy niezwłocznie wezwać pomoc lekarską. Odwodnienie u dziecka łatwo rozpoznaje się po zapadaniu się gałek ocznych (u niemowląt zapada się również ciemiączko) i braku łez podczas płaczu.

Domowe sposoby leczenia biegunki przynoszą przeważnie pozytywne efekty. Jeśli jednak po kilku dniach problem nie ustępuje lub pojawia się gorączka, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.