Dolegliwości żołądkowe u alergików – jak bezpiecznie złagodzić przykre objawy

Dolegliwości żołądkowe u alergików – jak bezpiecznie złagodzić przykre objawy

Słowem, które najtrafniej opisuje życie z alergią pokarmową jest „wyrzeczenie”. Konieczność odmawiania sobie konkretnych produktów i dań jest wyzwaniem nie tylko dla dzieci, również dorośli miewają ciężkie chwile, gdy muszą obejść się tylko smakiem na widok potrawy, która ze względu na skład mogłaby im zaszkodzić. Nagrodą za cierpliwość i wytrwałość jest dobre samopoczucie oraz brak potencjalnie groźnych dla życia reakcji alergicznych.

Problemy trawienne u alergików

Szczególna ostrożność w kwestii żywienia nie gwarantuje, że osoba dotknięta problemem alergii uniknie niedyspozycji ze strony układu pokarmowego. Ból brzucha, biegunka i wymioty mogą mieć przecież związek nie tylko z brakiem tolerancji organizmu na konkretny składnik, ale także z aktywnością bakterii lub wirusów wywołujących grypę żołądkową, zatrucie pokarmowe oraz infekcje rotawirusowe.

Problemy żołądkowe u alergików mają taki sam przebieg jak u reszty społeczeństwa, podobnie wygląda także ich leczenie, tzn. po wystąpieniu biegunki lub wymiotów głównym celem jest bieżące uzupełnianie utraconych płynów i elektrolitów, które chroni przed odwodnieniem organizmu.

Nawadnianie – czemu jest tak ważne?

Gdy organizm traci dużą ilość wody oraz elektrolitów, zaburzeniu ulega naturalna równowaga wodno-elektrolitowa ciała, zapewniająca optymalne warunki do pracy wszystkich narządów wewnętrznych. Wystarczy nawet niewielkie odwodnienie, by pojawiły się trudności z koncentracją uwagi, uczucie zmęczenia czy senność. W miarę jak stan odwodnienia pogłębia się, zwiększa się ryzyko wystąpienia coraz poważniejszych problemów zdrowotnych, w tym upośledzenia pracy nerek. Powikłania mogą mieć tragiczny skutek.

Jak mądrze nawadniać organizm?

Zalecane osiem szklanek wody dziennie to sprawdzony sposób na dostarczenie niezbędnej ilości płynów do organizmu – ich podaż należy jednak zwiększać przy intensywnej aktywności fizycznej oraz w upalne dni, gdy nasilone pocenie się stwarza ryzyko odwodnienia.

Oddzielną kwestią jest biegunka lub wymioty. Przy nagłej utracie dużych ilości wody i elektrolitów dodatkowa szklanka napoju to za mało. Skutecznie i bezpiecznie nawodni specjalistyczny doustny płyn nawadniający, który pomoże przywrócić równowagę wodno-elektrolitową i tym samym uchroni nas przed odwodnieniem. Alergicy mogą spać spokojnie – specjalnie dla nich opracowano ORSALIT® o smaku neutralnym  , który nie zawiera glutenu, laktozy ani białka mleka krowiego, czyli substancji, które mogą wywoływać reakcje uczuleniowe.

W przypadku alergii na inne substancje, np. barwniki lub konserwanty, najlepszym wyborem będzie doustny płyn nawadniający ORSALIT® o smaku neutralnym, bez dodatku substancji smakowych. ORSALIT®  ten przeznaczony jest dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia i dla dorosłych.

Dolegliwości żołądkowe są uciążliwe bez względu na to, czy mamy alergię na pokarm, czy też nie. Dobrą wiadomością jest fakt, iż wszyscy – w tym także alergicy – możemy skorzystać ze skutecznych i w pełni bezpiecznych preparatów nawadniających, które chronią organizm przed odwodnieniem i jego groźnymi dla zdrowia skutkami.