Czym są elektrolity?

Czym są elektrolity?

Elektrolity znajdują się w płynach naszego ciała – w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej, a także prawidłowego ciśnienia osmotycznego.

Kiedy tracimy najwięcej elektrolitów?

Elektrolity tracimy podczas stanów chorobowych np. biegunka, wymioty, gorączka, w skutek zażywania pewnych leków (np. na nadciśnienie tętnicze) lub po intensywnym treningu. Może to spowodować poważne konsekwencje dla organizmu, zwłaszcza dla układu nerwowego.

Skutki niedoboru elektrolitów?

  • Nadmierna utrata elektrolitów może wiązać się z niebezpiecznym dla zdrowia odwodnieniem!
  • Niedobory potasu powoduje zaburzenia pracy serca, wzrost ciśnienia krwi, skurcze mięśni nóg oraz podenerwowanie i uczucie zmęczenia.
  • Nadmierna utrata sodu może być odpowiedzialna za uczucie osłabienia, zmęczenia, senność, nudności i bóle głowy.

Jak wyrównać poziom elektrolitów w organizmie?

Produkty ORSALIT® zapewniają skuteczne nawodnienie organizmu. Mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, w celu utrzymania odpowiedniego poziomu wody i elektrolitów, jak i doraźnie w przypadku odwodnienia.

ORSALIT® efektywnie wspiera gospodarkę wodno-elektrolitową

Działanie preparatów ORSALIT® jest możliwe dzięki specjalnie dobranym proporcjom elektrolitów i glukozy. ORSALIT® wykorzystuje najbardziej efektywny mechanizm wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy.

  • Jony i chlorki sodu posiadają zdolność wiązania wody i odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia osmotycznego w płynach otaczających komórki oraz osoczu krwi.
  • Potas kontroluje objętość komórek – wpływa na poprawny poziom wody w komórkach oraz równowagę kwasowo – zasadową. Poprzez wpływ na ciśnienie osmotyczne sód i potas pozwalają regulować właściwe przemieszczanie się wody w organizmie.
  • Glukoza zapewnia sprawne przyswajanie wody – woda w jelicie transportowana jest właśnie w połączeniu z glukozą i sodem. Chlorki utrzymują prawidłowe pH płynów ustrojowych, a cytryniany utrzymują równowagę kwasowo – zasadową.

ORSALIT® to doustne płyny nawadniające o zmniejszonej osmolarności i zredukowanej zawartości sodu, zgodnie z zaleceniami ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci)