Charakterystyka objawów w zespole jelita drażliwego – terapia u dziecka z IBS

Charakterystyka objawów w zespole jelita drażliwego – terapia u dziecka z IBS

Zespół jelita drażliwego jest chorobą występującą nie tylko u dorosłych, ale  również u dzieci. W przypadku najmłodszych może mieć trochę inny przebieg niż u osób starszych, a dodatkowo bywa bardziej uciążliwa.

Co przyniesie dobre efekty lecznicze na problem z jelitami u dziecka? Jak poradzić sobie z zespołem jelita drażliwego?

Lekarze zazwyczaj nie stawiają zbyt szybko właściwej diagnozy, jeśli chodzi o IBS. Jest to związane z tym, że ogólnie dzieci mają większe problemy trawienne od dorosłych, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze do końca rozwinięty. Do tego dochodzą problemy w komunikacji z maluszkiem, dlatego postawienie właściwej diagnozy może chwilę potrwać.

Jak rozpoznać IBS u dziecka?

Zespół jelita drażliwego to przewlekły ból brzucha i towarzyszący mu zmienny rytm wypróżnień. Raz pojawiają się dni z biegunką, a innym razem z zaparciami. Kolejnym z objawów choroby są zagazowane jelita. Występuje także głośna praca jelit.

Pytając małego pacjenta o to, gdzie dokładnie boli go brzuch, trudno jest otrzymać praktyczną odpowiedź, która pomoże w postawieniu diagnozy. Dzieci najczęściej lokalizują każdy ból brzucha w okolicy pępka i nie potrafią powiedzieć, jaki ma on charakter.

Po wykluczeniu innych chorób, które w badaniu dawałyby nieprawidłowości organiczne, można zacząć podejrzewać IBS. Dodatkowo, jeśli problemy trawienne, jak ból jelit, częste biegunki po jedzeniu, wzdęcia i zaparcia, występują przez trzy miesiące, to możemy z większym prawdopodobieństwem podejrzewać drażliwość jelita. Dość charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego jest także ustępowanie bólu brzucha zaraz po wypróżnieniu.

Jak postępować z dzieckiem chorującym na IBS?

Przede wszystkim należy zadbać o jego komfort i dobre samopoczucie. Dzieci zestresowane mają znacznie nasilone objawy choroby. Warto trenować z maluchem techniki relaksacyjne, dużo z nim rozmawiać, zapewnić mu spokojne warunki do rozwoju i zatroszczyć się o odpowiednią ilość snu. Należy też jak najczęściej przypominać dziecku o tym, by się napiło oraz dokładnie układać jego codzienną dietę. Powinna być raczej lekkostrawna, oparta na produktach pieczonych, duszonych, gotowanych lub gotowanych na parze. Raczej nie powinna zawierać produktów nasilających dolegliwości, jak cebula, gruszki, jabłka, ostre przyprawy, kiszonki.

Dodatkowo należy pilnować, aby dziecko jadło w spokoju, nie połykało przy tym dużej ilości powietrza, powoli przeżuwało i dokładnie gryzło. W jego codziennej diecie powinny znaleźć się zdrowe, niepryskane warzywa, ale nie te, które mają właściwości wzdymające, jak fasola czy groch. Do posiłków przygotowywanych dziecku warto dodać przyprawy ułatwiające trawienie, jak np. kminek.

Zespół jelita drażliwego może mieć postać biegunkową, zaparciową, mieszaną lub niezdiagnozowaną. Jeśli zauważamy, że małe dziecko wypróżnia się nawet 3 razy dziennie lub częściej, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z postacią biegunkową. W innym przypadku, gdy tych wypróżnień jest mniej niż 3 w tygodniu, to mówimy o modelu zaparciowym. Dość popularne jest także IBS w postaci mieszanej, czyli w pewnych okresach czasu występują biegunki, a w innych zaparcia.

Warto wiedzieć, że dzieci z IBS częściej mają też problemy emocjonalne, bywają rozdrażnione, płaczliwe, miewają lęki i cierpią na depresje. Złe emocjonalne samopoczucie jest nasilane właśnie przez uciążliwe dolegliwości trawienne, dlatego IBS jest ciężkim schorzeniem dla każdego maluszka.

Zespół jelita drażliwego jest bardzo popularną chorobą w dzisiejszych czasach. Dotyka nawet co piątą dorosłą osobę. Najczęściej diagnozuję się go u dzieci w wieku około 3 lat, choć w wielu przypadkach choroba jest rozpoznawana dopiero u osoby dorosłej. Niestety, częściej występuje ona także u dzieci, których rodzice muszą mierzyć się z podobnymi dolegliwościami.

Jak powinna wyglądać dieta dziecka chorującego na IBS?

Przede wszystkim musi być dostosowana do odmiany choroby. Postać biegunkowa wymaga podawania posiłków na bazie jasnego pieczywa, makaronów i ryżu, gotowanej marchwi, chudych mięs i wędlin. Natomiast w odmianie zaparciowej dieta powinna bazować na produktach bogatych w błonnik, ale tutaj trzeba być ostrożnym i wprowadzać ten błonnik stopniowo.

Leczenie IBS u dzieci i dorosłych

Zespół jelita drażliwego jest chorobą, której niestety nie można raz na zawsze wyleczyć. Lekarze mogą jedynie przepisać leki, które będą hamowały uciążliwe objawy, jak wzdęcia, zaparcia, biegunki. Często też zaleca się przyjmowanie leków rozkurczających i przeciwbólowych, ale tu trzeba wiedzieć, że nie można podawać ich bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak specjalista zaleci takie środki, to najprawdopodobniej tylko na czas zaostrzenia objawów i w najmniejszych dawkach, które dają dobre efekty lecznicze. Zalecane są również probiotyki zawierające laktobakterie, które przy podawaniu przez dłuższy czas, np. kilka tygodni, dają wyraźną poprawę samopoczucia i przynoszą efekty zdrowotne.

Przed postawieniem diagnozy, lekarz powinien sprawdzić, czy powodem dolegliwości nie są też inne choroby, jak np. stany zapalne układu trawiennego lub nietolerancje pokarmowe.