Biegunka ze stresu – jak sobie z nią radzić?

Biegunka ze stresu – jak sobie z nią radzić?

Biegunka to częsty towarzysz stresu. Dopada nas przed ważnymi egzaminami, w trudnych chwilach prywatnych i zawodowych. Zwykle – w najmniej spodziewanych sytuacjach. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a nierzadko również dzieci. Czy można się przed nią uchronić? Jak sobie z nią poradzić? Czy jesteśmy skazani na rozwolnienie ze stresu?

Dlaczego masz biegunkę?

Nasz organizm to skomplikowany system połączonych ze sobą naczyń i narządów. Gdy czujemy się zestresowani i zagrożeni, nasz mózg wysyła do nich sygnały ostrzegawcze, nakazując im przygotowanie się do odparcia zagrożenia. W efekcie podnosi się poziom adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu, a konsekwencje stresu odczuwa cały nasz organizm: wzrasta napięcie mięśniowe, podnosi się ciśnienie krwi, zwiększa się ryzyko chorób serca. Na zagrożenie reaguje również nasz żołądek. Wyściełająca go błona śluzowa staje się wrażliwa na działanie kwasów trawiennych, a te produkowane są w zwiększonej ilości. W konsekwencji odczuwamy zgagę, pieczenie, a często również dolegliwości jelitowe, np. biegunkę. To jednak nie jest jedyna z możliwych przyczyn jej wystąpienia. Stres zaburza nasze trawienie i sprawia, że spożyty pokarm dłużej znajduje się w naszym żołądku, co również może wywoływać biegunkę oraz wzdęcia. Jeśli sytuacje, w których odczuwamy silny stres, zdarzają nam się okazjonalnie, dolegliwości te nie będą miały wpływu na stan naszego zdrowia. Jeżeli jednak narażeni jesteśmy na długotrwały stres, biegunka może stanowić w konsekwencji objaw dalszych schorzeń, jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, przewlekłe zaparcia, zapalenie błony śluzowej i nadwrażliwość jelita grubego.

A jeśli przyczyna biegunek leży gdzie indziej?

Jeżeli częstotliwość występowania biegunek lub nasilenie objawów zaczyna nas niepokoić, powinniśmy sprawdzić, gdzie leży ich przyczyna. W tym celu należy odwiedzić lekarza internistę, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci niezbędne badania. Może się okazać, że biegunki nie są spowodowane stresem, a chorobą, której nie byliśmy dotąd świadomi. Z całą pewnością biegunek nie należy lekceważyć, zwłaszcza gdy ich przyczyna budzi w nas jakiekolwiek wątpliwości. Może być nią m.in. nerwica wymagająca wdrożenia specjalistycznego leczenia. Choroba ta często wywołuje dolegliwości różnych narządów, nierzadko jelit i żołądka. Podobnie jest m.in. w przypadku nadczynności tarczycy wymagającej leczenia endokrynologicznego.

Leczenie

Biegunka ze stresu to dolegliwość, która mocno daje nam się we znaki i dodatkowo potęguje odczuwanie stresu. By złagodzić objawy, doraźnie zastosować można lek rozkurczający w formie tabletki lub preparat przeciwbiegunkowy, np. węgiel leczniczy. Niestety, nie rozwiążą one naszego problemu, co więcej – by nie pokrzyżowały naszych planów – muszą być podane jak najszybciej. Przed sięgnięciem nawet po łagodne leki dostępne bez recepty, należy uważnie przeczytać dołączoną do nich ulotkę i zastosować się do zawartych w niej zaleceń.

Gdy rozwolnienie ze stresu zdarza nam się częściej, warto skorzystać również ze wsparcia psychiatry. Specjalista dobierze nam odpowiednie leki uspokajające, które pozwolą nam przetrwać najtrudniejsze i najbardziej stresujące sytuacje. W poważniejszych przypadkach konieczne może być również zastosowanie terapii psychotropowej.

Dieta

Oprócz preparatów łagodzących dolegliwości, warto zadbać o prawidłową dietę i wykluczyć z niej wszystkie produkty, które nasilają objawy. W naszym menu powinny znaleźć się produkty zapierające oraz dobrze tolerowane przez nasz żołądek: banany, zupa z marchewki, ryż, mus jabłkowy, gotowany drób, gotowane lub pieczone ziemniaki. Unikać należy zaś potraw i produktów ciężkostrawnych, tłustych i wzdymających, np. smażonego mięsa, warzyw strączkowych, czy niektórych liściastych. W walce ze stresem pomogą nam produkty bogate w witaminy z grupy B, C, D i E, takie jak kakao, orzechy, kasza gryczana.

Jak opanować stres?

Jeśli często dokucza nam biegunka spowodowana stresem, powinniśmy starać się nie tylko unikać stresujących sytuacji, ale także nauczyć się rozładowywać napięcie. Pomóc mogą nam ćwiczenia relaksacyjne, joga, wsparcie najbliższych. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze stresem samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

Konsekwencje stresu

Stresu nie należy lekceważyć, zwłaszcza gdy narażeni jesteśmy na niego przez dłuższy czas. Jeśli jest silny, może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Oprócz biegunek i bólów brzucha może powodować bezsenność, uczucie nieustannego zmęczenia, zaburzenia pamięci i koncentracji. Powoduje również zaostrzenie objawów chorób autoimmunologicznych, obniża odporność, a jeśli towarzyszą mu biegunki – prowadzi do schorzeń przewodu pokarmowego.

Bóle brzucha, rozwolnienie – stres często bywa przyczyną tych dolegliwości. Warto starać się zminimalizować ich występowanie i nauczyć się skutecznie radzić sobie ze stresem. Opanowanie go przyniesie ulgę nie tylko naszemu żołądkowi, ale także psychice i ogólnemu samopoczuciu.