Biegunka podróżnych – jak zapobiec odwodnieniu na wakacjach?

Biegunka podróżnych – jak zapobiec odwodnieniu na wakacjach?

Wybierając się w podróż, w szczególności do ciepłych krajow, ale także nad nasze polskie morze, w których zagrożenie wystąpienia biegunki (np. „zemsty faraona” w Egipcie) i odwodnienia wynikającego z nadmiernego poceniem się jest duże, dobrze zaopatrzyć się w doustny płyn nawadniający.

Infekcje pokarmowe podczas wyjazdów wakacyjnych

Wakacyjnym wojażom często towarzyszą infekcje pokarmowe. Podstawowym czynnikiem sprzyjającym stanom chorobowym na wyjazdach jest zaniedbanie podstawowych zasad higieny, np. zapominanie o myciu rąk. Niekiedy przyczyną pojawienia się biegunki podróżnej może być skorzystanie z niesprawdzonego źródła wody pitnej czy spożywanie posiłków, które były w nieodpowiedni sposób przechowywane (za wysoka temperatura). Bardzo często nie potrafimy oprzeć się pokusie nowych smaków i korzystamy z oferty ulicznych straganów czy przydrożnych barów, spożywamy nieumyte owoce, itp.

Pomimo kuszących zapachów i apetycznie wyglądających potraw należy mieć na uwadze zasady ostrożności, zwłaszcza podczas podróży do krajów o zdecydowanie cieplejszym klimacie niż nasz i o niższym poziomie rozwoju ekonomicznego.

Pomimo ostrzeżeń, które zazwyczaj operatorzy kierują do swoich klientów, wielu podróżnych spożywa nieprzegotowaną, lokalną wodę w postaci lodu z dystrybutora lub płucząc zęby wodą z kranu. Przyczyną infekcji mogą okazać się także zatłoczone baseny hotelowe. Warto pamiętać o tych zagrożeniach, zwłaszcza wybierając się na wczasy z dzieckiem, które dużo ciężej i intensywniej odczuwa wszelkie dolegliwości.

Nawet do 50% turystów cierpi na biegunkę podróżnych

Groźne skutki odwodnienia

Biegunka podróżna, nudności, wymioty i wysoka gorączka są najpowszechniej występującymi objawami zakażenia przewodu pokarmowego. Często prowadzą do odwodnienia, które w skrajnej postaci może poważnie zagrażać zdrowiu człowieka. Wytracając wodę wydalane są z organizmu bardzo ważne elektrolity takie jak sód, potas i chlor. Pobyt w ciepłych krajach dodatkowo przyspiesza ten proces z uwagi na panujące tam wysokie temperatury, które powodują nadmierne pocenie się. Z reguły młodsze organizmy są narażone na szybsze odwodnienie, w związku z czym małe dzieci, u których pojawiły się objawy zakażenia przewodu pokarmowego, powinny być niezwłocznie poddane działaniom, mającym na celu przywrócenie prawidłowej ilości wody i elektrolitów. Pierwszym i zazwyczaj najskuteczniejszym sposobem w zwalczaniu objawów ostrej biegunki podróżnej jest nawadnianie. Gdy takie działania nie pomagają lub istnieje podejrzenie ciężkiego zakażenia bakteryjnego należy rozpocząć leczenie antybiotykiem.Groźne skutki odwodnienia

Warto korzystać ze sprawdzonego doustnego płynu nawadniającego!

Zarówno teoria, jak i praktyka dowiodły, że najskuteczniejszą metodą na przywrócenie prawidłowego poziomu nawodnienia oraz unormowanie zawartości elektrolitów jest stosowanie tzw. doustnych płynów nawadniających (DNP). W ich składzie znajduje się woda, glukoza oraz elektrolity, a wszystko dobrane w odpowiednich proporcjach. Skład płynów nawadniających oraz ich unikalne właściwości sprawiają, że są one szybciej przyswajane przez organizm i mogą być stosowane już u niemowląt i dzieci. Biegunka, w tym także ta podróżna, nie powinna być leczona sokami owocowymi oraz napojami słodzonymi czy gazowanymi. Wykazują one wysoki poziom osmolarności, co oznacza dużą zawartość cukrów. W wyniku ich spożywania następuje ściąganie wody do przewodu pokarmowego, przez co nie jest wchłaniana przez układ krążenia i zostaje ponownie wydalona z organizmu. Słodkie płyny mogą pogłębić odwodnienie oraz nasilić dolegliwości.

Przed wyjazdem przygotuj apteczkę podróżną.

DNP można zakupić w aptece w postaci saszetek. Ich niewielkie rozmiary nie zajmują dużo miejsca w bagażu, dlatego powinny znaleźć się w walizce każdego podróżującego. Zapewniają pierwszą pomoc w sytuacji wymiotów czy biegunki podróżnej bez względu na miejsce pobytu, chroniąc organizm od groźnego odwodnienia, a nawet od pobytu w szpitalu.

Konsultacja naukowo-medyczna: dr n. med. Kinga Kowalska-Duplaga, Klinika Pediatrii Gastroenterologii i Żywienia w Krakowie-Prokocimiu
Pobierz plik z listą przydatnych produktów
Pełna treść artykułu